Auto: Fernando Alonso şi Toyota s-au impus, în premieră, în Cursa de 24 ore de la Le Mans

Pilotul spaniol de Formula 1 Fernando Alonso, alături de elveţianul Sebastian Buemi şi de japonezul Kazuki Nakajima, au oferit constructorului japonez Toyota prima victorie în Cursa de 24 ore de la Le Mans, informează AFP, preluat de AGERPRES.
Aceasta a fost prima participare a lui Alonso la celebra cursă de anduranţă din Hexagon, ajunsă anul acesta la cea de-a 86-a ediţie.
Pilotul iberic, dublu campion mondial de Formula 1 (2005, 2006) a bifat, astfel, încă un succes în Tripla Coroană a sportului automobilistic, care mai cuprinde Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, pe care Alonso l-a câştigat deja de două ori în cariera sa, şi Cursa de 500 m de la Indianapolis, pe care acesta speră, de asemenea, să o câştige în viitorul apropiat.
Startul ediţiei 2018 a cursei de la Le Mans a fost dat sâmbătă de tenismanul spaniol Rafael Nadal, recentul câştigător al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, pentru a 11-a oară în cariera sa. La evenimentul din acest weekend au asistat, conform organizatorilor, 256.900 de spectatori.
Toyota, care nu câştigase niciodată la Le Mans, în 20 de participări, a fost singurul constructor de la categoria regină a Mondialului de anduranţă, LMP1, prezent pe circuitul francez cu două prototipuri hibride.