Fotbal: Anglia și Portugalia vor disputa finala Campionatului European Under 19

Selecționatele Angliei și Portugaliei vor disputa finala Campionatului European de fotbal rezervat jucătorilor sub 19 ani, competiție care se desfășoară în Georgia, după ce au reușit să câștige la limită meciurile din penultimul act, programate miercuri, informează AGERPRES.
Juniorii englezi, neînvinși de la debutul fazei finale (7 goluri marcate în 3 meciuri și unul singur încasat), s-au impus cu scorul de 1-0 în fața reprezentativei Cehiei, printr-un gol marcat în prelungirile reprizei secunde de Lukas Nmecha, jucătorul lui Manchester City (min.90+3).
Portugalia a câștigat la rândul ei, cu același scor, întâlnirea cu naționala Olandei, grație unui gol semnat de Gedson Fernandes (18 ani), component al formației Benfica Lisabona (min.24).
Câștigătoarea finalei Anglia — Portugalia, programată sâmbătă la Gori, îi va succede în palmaresul competiției selecționatei Franței, care a cucerit titlul european în 2016, după o finală cu Italia (scor 4-0), turneul desfășurându-se anul trecut în Germania.