Înot: Internaționalele României – Șase titluri pentru români, în prima zi

Lotul național al României a cucerit patru titluri, joi, în prima zi a Campionatelor Internaționale de înot ale României, în Bazinul Olimpic Tolea Grințescu din Complexul Sportiv Dinamo București, alte două fiind aduse de CSA Steaua și CSM Brașov în probele de ștafetă, informează AGERPRES.
Republica Moldova a câștigat o probă (feminin), iar Lituania s-a impus în trei, toate la masculin.
La debutul ediției a treia a competiției, primele recorduri doborâte au venit la proba de 50 metri bras feminin, unde Ingrid Huszar, în serii, a oprit cronometrele la 33 sec 93/100, nou record național pentru sportive sub 14 ani, potrivit site-ului Federației Române de Natație și Pentatlon Modern (FRNPM). În finala aceleiași probe, Huszar a înotat în 33 sec 50/100, performanță echivalentă cu un dublu record, la sub 14 ani și la junioare.
La festivitatea de deschidere, alături de președinta FRNPM, Camelia Potec, au fost prezenți ministrul Tineretului și Sportului, Marius Alexandru Dunca, și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu.
Rezultate:
FEMININ
50 m bras
1. Florina Alexandra Ilie (România) 00:32,73
2. Alina Bulmag (Rep. Moldova) 00:32,79
3. Ingrid Huszar (România) 00:33,50
100 m spate
1. Tatiana Sălcuțan (R. Moldova) 01:03,35
2. Ilayda Kargin (Turcia) 01:05,01
3. Raluca Mera (România) 01:05,78
400 m liber
1. Ana Iulia Dascăl (România) 04:22,86
2. Souad Cherouati (Algeria) 04:22,97
3. Emilia Dumitrescu Colți (România) 04:26,53
200 m mixt
1. Maria Claudia Gâdea (România) 02:18,97
2. Andreea Ramona Drăgoi (România) 02:22,04
3. Doris Pusztay (România) 02:22,59
ștafetă 4x100 m liber
1. CSA Steaua București (Gabriela Ioana Gâdea, Tia Maria Dănilă, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Claudia Gâdea) 03:58,04
2. CSM Brașov (Kristina Maria Schneider, Florina Lorena Bud, Melinda Balazs, Paula Reka Orzac) 04:00,86
3. CSU Pitești (Alexandra Bogdăneci, Ana Maria Adela Prioteasa, Adelina Elena Buzdugan, Cristina Georgeta Tătar) 04:05,05
MASCULIN
50 m fluture
1. Deividas Margevicius (Lituania) 00:23,98
2. Berk Ozkul (Turcia) 00:24,56
3. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 00:24,58
200 m spate
1. Danas Rapsys (Lituania) 01:57,80
2. Daniel Cristian Martin (România) 02:01,31
3. Alexandru Costel Bădeață (CSU Pitești) 02:05,09
100 m liber
1. Alin Coste (România) 00:50,23
2. Emre Sakci (Turcia) 00:50,27
3. Marius Radu (România) 00:50,54
200 m mixt
1. Andrius Sidlauskas (Lituania) 02:04,90
2. Bogdan Mihai Petre (CSU Pitești) 02:09,21
3. Sabin Bonea (România) 02:09,27
ștafetă 4x100 m liber
1. CSM Brașov (Alex. Richard Szilagyi, Florin Coste, Mihai Naș, Andrei Ungur) 03:28,76
2. CS Olimpia București (Paul Andrei Roșioru, Radu Duican, Vlad Pațurcă, Andrei Tiberiu Grigore) 03:29,11
3. CS Dinamo București (Constantin George Alexandru Stoica, Florin Alexandru Raiu, Andrei Sebastian Simon, Alin Coste) 03:31,90