Judo: Vlăduţ Simionescu, medaliat cu aur la Cupa Europeană de la Bratislava

Sportivul român Vlăduţ Simionescu a câştigat cat. +100 kg, duminică, la Cupa Europeană de judo de la Bratislava, informeazã AGERPRES.
Simionescu a trecut în optimi de polonezul Przemyslaw Szuta, în sferturi a câştigat în faţa croatului Ivan Covic, în semifinale s-a impus în faţa austriacului Daniel Allerstorfer, iar în finală l-a învins pe rusul Alan Djioev.
La aceeaşi categorie, Marius Croitoru a fost învins în optimi de ucraineanul Leonid Gasiuk.
Marcel Cercea (cat. 81 kg) a ratat medalia de bronz, fiind învins de rusul Turpal Tepkaev în meciul decisiv. În primul tur, Cercea a trecut de austriacul Andreas Wagner, apoi l-a învins pe finlandezul Aku Laakkonen, în optimi s-a impus în faţa ucraineanului Bogdan Zusko, în sferturi l-a învins pe austriacul Shamil Borchashvili, dar a pierdut semifinala cu britanicul Stuart McWatt şi apoi s-a clasat pe 5 după eşecul cu Tepkaev.
Tot la cat. 81 kg, Teodor Băldean l-a învins în primul tur pe polonezul Bartosz Szaniawski, în turul secund s-a impus în faţa slovacului Miroslav Ruttkay, în optimi a câştigat în faţa germanului Johann Lenz, fiind învins în sferturi de ucraineanul Eldar Panhani. Băldean a pierdut şi în turul al doilea al recalificărilor, în faţa italianului Salvatore D'Arco, clasându-se pe locul 9.
La cat. 100 kg, Valentin Radu a pierdut în optimi în faţa elveţianului Otto Imala, după ce îl învinsese pe cehul Radim Dvorak. Daniel Matei a fost întrecut în primul tur de egipteanul Ramadan Darwish. În recalificări, Matei a pierdut în primul tur în faţa italianului Davide Pozzi.
Ionuţ Văsian l-a întrecut în primul tur pe polonezul Daniel Moskal, în optimi l-a depăşit pe italianul Otis Mallia, fiind întrecut în sferturi de germanul Philipp Galandi. Văsian s-a clasat pe locul 7, după ce a pierdut în calificări la polonezul Oleksii Lysenko.
Sâmbătă, Camelia Ioniţă a ocupat locul al treilea la cat. 52 kg.
La competiţie au participat 365 judoka din 36 de ţări, 237 la masculin şi 128 la feminin.
Rusia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur, 4 de argint, 8 de bronz, urmată de Marea Britanie, 2-0-0, Polonia, 1-2-4, etc. România a fost pe 7, cu 1-0-1.