Kelemen Hunor: Recomandăm alegătorilor noștri să voteze conform propriilor convingeri

Președintele Uniunii Democrate a Maghiarilor din România (UDMR), Kelemen Hunor, a anunțat joi că formațiunea politică pe care o reprezintă le va recomanda alegătorilor proprii să voteze la al doilea tur de scrutin potrivit propriilor convingeri.

Kelemen Hunor a declarat într-o conferință de presă susținută la Cluj că a a fost o decizie dificil de luat, dar aproape toți participanții la ședință au votat, cu o singură abținere, ca Uniunea să le recomande cetățenilor din comunitatea maghiară să își urmeze propria conștiință.

'Deci, în consecință, ceea ce noi am adoptat astăzi — cu marea majoritatea a voturilor, a existat o singură abținere, niciun vot împotrivă — să recomandăm alegătorilor noștri, cei care merg și își exercită dreptul cetățenesc le recomandăm să voteze conform propriilor convingeri. Și suntem convinși că avem un electorat matur care știe să facă diferența, știe să voteze în așa fel încât interesele comunității maghiare să nu fie lezate', a declarat Kelemen Hunor.

În cadrul discuțiilor, reprezentanții Consiliului Permanent al Uniunii au abordat mai multe subiecte, unul dintre acestea fiind legat de candidatul ACL, Klaus Iohannis, despre care majoritatea liderilor UDMR au spus că nu poate fi susținut deoarece a avut și are în continuare o atitudine și un discurs considerat "arogant față de comunitatea maghiară", a subliniat Kelemen.

'Marea majoritate a colegilor, aproape sută la sută, și-au exprimat punctul de vedere în ceea ce privește candidatul PNL-ului și au spus că nu îl putem sprijini pe Klaus Iohannis. După primul tur de scrutin candidatul opoziției a refuzat într-un mod cu totul arogant să inițieze orice fel de discuție. Noi respectăm această decizie, nu a dorit nicio discuție cu noi, dar nici cu alții. În perioada campaniei și înaintea ei a avut declarații în permanență negative la adresa dezideratelor comunității maghiare și colegii mei au zis că nu putem sprijini un candidat care solicită voturile noastre dar nu vrea să asculte vocea comunității maghiare. Candidatul PNL a vorbit și vorbește în continuare într-o manieră despre comunitatea noastră ce evocă o perioadă tristă a politicii românești', a spus Kelemen Hunor.

Liderul Uniunii a ținut să precizeze că Victor Ponta s-a dovedit, în ultimii doi ani, un partener corect și de încredere și a amintit că acesta a fost cel care a militat, în 2012, pentru participarea UDMR la guvernare.

Cu aceeași ocazie, Kelemen Hunor a declarat că desemnarea lui Călin Popescu-Tăriceanu ca premier în cazul în care coaliția PSD-UNPR-PC va câștiga alegerile este una bună.

'Noi avem o experiență bună cu domnul Tăriceanu, îl știm ca un politician serios, care a avut mereu o atitudine corectă și respectuoasă față de comunitatea maghiară. Domnul Tăriceanu ar reprezenta o guvernare echilibrată și valorile liberale pe lângă ceea ce există în această coaliție', a spus Kelemen.

Liderul Uniunii a vorbit și despre un alt factor care a îngreunat foarte mult luarea deciziei de acordare a sprijinului pentru turul al doilea al alegerilor, referindu-se la colaborarea dintre UNPR și PRM, încheiată de curând, care are ca scop susținerea candidaturii lui Victor Ponta la alegerile prezidențiale din turul al II-lea.
'Decizia noastră este foarte îngreunată de o altă întâmplare și aici este vorba despre revenirea în ecuația politică a lui Corneliu Vadim Tudor și mai ales încheierea unui protocol de colaborare cu un partid din arcul guvernamental. Pentru noi a fost un gest neașteptat și de neînțeles. Noi credem că nu putem să fim alături de Corneliu Vadim Tudor nici măcar pentru o oră. Vadim reprezintă în percepția noastră toate principiile împotriva cărora noi am luptat și comunitatea noastră a luptat în ultimii 25 de ani — naționalismul extremist, intoleranța și ura față de maghiari', a precizat Kelemen.