Tenis: Turneul WTA de la Mallorca – Primul titlu din carieră pentru Tatjana Maria

Jucătoarea germană de tenis Tatjana Maria, numărul 79 mondial, a câştigat primul titlu din cariera sa în circuitul WTA, învingând-o duminică în două seturi, 6-4, 7-5, pe letona Anastasija Sevastova, în finala turneului feminin pe iarbă de la Mallorca (Spania), dotat cu premii totale în valoare de 226.750 dolari, informeazã AGERPRES.
Maria (30 ani, fostă Malek), mama unei fetiţe care a venit pe lume în 2013, nu a mai disputat niciodată până acum o finală WTA. Ea a ocupat cea mai bună poziţie din cariera sa în ierarhia mondială la finele anului trecut, când s-a aflat pe locul 46.
Pentru succesul de la Mallorca, ea a fost recompensată cu un cec în valoare de 34.677 euro şi va face un salt de 31 de locuri în clasament, începând de luni.