Atletism: Cristian Moşoiu a cucerit două titluri la Naţionalele de alergare montană

Atletul Cristian-Marian Moşoiu (CSA Steaua) a câştigat în weekend ambele titluri de campion naţional la alergare montană, la Câmpulung Muscel, atât pe distanţă lungă, dar şi pe distanţă scurtă, informeazã AGERPRES.
În concursul pe distanţă lungă, Moşoiu (2:38:24.22) a fost urmat în clasament de colegul său Andrei Gabriel Preda (2:42:34.48) şi de Andrei Ivănescu-Gliga (CSU Cluj-Napoca, 2:51:22.18), potrivit site-ului FRA.
La feminin s-a impus Andreea Alina Pîşcu, de la CS Ştiinţa Bacău (3:12:25.95), urmată de două atlete de la CSM Cluj-Napoca, Crina Buzgan (3:23:49.48) şi Ionela Viorica Dobriţă (3:39:42.66).
Pe echipe, primul loc a fost ocupat la masculin de CSU Cluj-Napoca (Andrei Ivănescu-Gliga, Dan Hrişcu, Tudor Sevciuc), iar la feminin tot de CSM Cluj-Napoca (Crina Buzgan, Viorica Mălai, Ionela Dobriţă, Andreea Pavel).
Au participat 26 de atleţi, 11 la feminin şi 15 la masculin, de la 8 cluburi.
La competiţia pe distanţă scurtă, Cristina Simion (CSA Steaua) a câştigat la feminin (1:06:36.27), urmată de Monica Mădălina Florea (CSM Sighişoara, 1:08:30.70) şi Andreea Alina Pîşcu (CS Ştiinţa Bacău, 1:08:36.04).
La masculin victoria i-a revenit lui Moşoiu (59:59.99), urmat de coechipierii săi Viorel Andrei Palici (1:00:59.13) şi Leonard-Albert Mitrică (1:01:11.78).
CSA Steaua (Ionuţ Zincă, Leonard Mitrică, Viorel Palici, Silviu Bălan) a câştigat pe echipe la masculin, iar CSM Cluj-Napoca (Viorica Mălai, Crina Buzgan, Ionela Dobriţă), la feminin.
Au participat 117 atleţi, 53 la feminin şi 64 la masculin, de la 63 de cluburi.