Atletism: Florentina Iuşco, victorioasă la săritura în lungime, la Campionatele Internaţionale ale României

Sportiva română Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva), calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a câştigat proba de săritură în lungime din cadrul celei de-a 66-a ediţii a Campionatelor Internaţionale de atletism ale României 'Iolanda Balaş Soter', duminică, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, informeazã AGERPRES.
Alesia-Maria Rengle (CN Mihai Eminescu Oradea, CSU Oradea) a ieşit învingătoare în Memorialul ''Iolanda Balaş Soter'', la săritura în înălţime, cu 1,76 m.
Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlaul Piatra Neamţ) s-a impus în Memorialul ''Lia Manoliu'' la aruncarea discului feminin, cu 47,60 m. Ţigănaşu a reuşit dubla la Cluj, după ce a câştigat şi la aruncarea greutăţii.
Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) a reuşit trei victorii, la 200, 400 m şi 400 m garduri, iar câte două succese au obţinut Maria Claudia Florea (SCM Deva), la 1.500 m şi 800 m, şi libaneza Aziza Sbaity, la 100 şi 200 m, singurele succese ale atleţilor străini.
Rezultatele de duminică:
FEMININ
200 m
1. Aziza Sbaity (Liban) 24.23
2. Maria Mihalache (CS Olimpia, CS Rapid) 24.78
3. Roxana Maria Ene (CSM Craiova) 25.31
800 m
1. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 2:06.62
2. Larisa-Paraschiva Talpiş (CSM Bistriţa) 2:07.66
3. Florina Ştefana (CSA Steaua) 2:08.51
5.000 m
1. Rut Cristina Vasile (CSM Sf. Gheorghe) 17:06.27
2. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava, CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) 17:06.41
3. Helen Păcurariu-Nagy (CSU Arad) 17:36.05
400 m garduri
1. Ştefania Damachianu (CS Poli Iaşi) 63.51
2. Ioana Dragana Iovanovici (LPS Banatul Timişoara, CSM Timişoara) 63.63
3. Bianca Georgiana Anton (CS Rapid) 64.01
săritura în lungime
1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,47 m
2. Ioana Sabina Ştirbu (CSS Unirea Iaşi, CSM Oneşti) 6,04 m
3. Carmen Cristina Toma (CS Rapid, CSM Craiova) 5,40 m
săritura în înălţime
1. Alesia-Maria Rengle (CN M. Eminescu Oradea, CSU Oradea) 1,76 m
2. Federica Gabriella Apostol (CSM Bacău) 1,73 m
3. Elisa Xandra Marisia Enache (LPS Cetate Deva) 1,65 m
aruncarea discului
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlaul Piatra Neamţ) 47,60 m
2. Alexandra Baltazar-Hall (CS Dinamo) 43,74 m
3. Ioana Elena Ghineţ (CSM Oneşti) 40,86 m
aruncarea suliţei
1. Ioana Valentina Plăvan (SCM Gloria Buzău) 49,42 m
2. Vannessa Valentina Oriaku (CSS Gloria Arad, CSU Arad) 46,52 m
3. Denisa-Elena Mihalcea (CSU Cluj-Napoca) 44,55 m
ştafetă 4x400 m
1. CSM Craiova (Florentina Budică, Mariana Mădălina Fica, Roxana Maria Ene, Cristina Daniela Bălan) 3:56.44
2. CSŞ Focşani (Alexandra Ioana Banciu, Karina Anamaria Toader, Andreea Tănase, Corina Ilinoiu) 3:58.31
3. LPS Cluj-Napoca (Blanca Elena Cota, Andrada Sorina Gheaţă, Miriam Denisa Faur, Briana Olimpia Maria Cota) 4:15.57
MASCULIN
200 m
1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 21.23
2. Marian Valentin Tănase (CSM Oneşti) 21.33
3. Cristian Nicuşor Roiban (CSU Reşiţa, CSM Ploieşti) 21.37
400 m garduri
1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 51.32
2. Darius Marian Făgăraş (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 53.13
3. Cristian Eşanu (R. Moldova) 54.03
800 m
1. Alexandru Georgian Dinu (LPS I.B. Soter Buzău) 1:53.11
2. Charalampos Lagos (Grecia) 1:53.18
3. Gheorghiţă Paul Popa (CS Ceahlaul Piatra Neamţ) 1:53.62
5.000 m
1. Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău, CSM Bacău) 14:22.16
2. Mihai Cochior (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 14:52.35
3. Ionuţ Marius Dumitru (CSU Cluj-Napoca) 14:56.25
săritura în lungime
1. Gabriel Bitan (CSM Oneşti) 8,00 m
2. Cristian Andrei Sava (CSA Steaua) 7,33 m
3. Dragoş Alexandru Silvestru (CS Farul, CS Rapid Bucureşti) 7,28 m
săritura cu prăjina
1. Dacian Costea (LPS Tg. Mureş, CSM Craiova) 4,50 m
2. Răzvan Doroftei (CSŞ 5 Bucureşti, CS Rapid) 4,40 m
3. Robert Mihai Tabacu (CSM Oneşti) 4,10 m
ştafetă 4x400 m
1. România (Denis Simon Toma, David Laurenţiu Gudi, Adrian Marian Bondoc, Remus Andrei Niculiţă) 3:10.99
2. CSŞ Ploieşti (Darius Constantin Cornescu, Ruben Horaţiu Chivi, Robert Florentin Ioniţă, Eduard-Daniel Chivi) 3:32.22
Sursa: www.agerpres.ro