Atletism: România a cucerit 19 medalii la Campionatele Balcanice de la Craiova

România a cucerit 19 medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Stadionul ''Nicolae Mărăşescu'' din Craiova, 8 de aur, 5 de argint şi 6 de bronz, informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Grecia a ocupat primul loc în clasamentul pe naţiuni (8-6-9), urmată de România (8-5-6), Turcia (6-6-10), Serbia (5-3-2), Ucraina (4-6-0), Slovenia (3-1-2), Austria (2-2-2) etc.
Medalii de aur pentru România la cea de-a 75-a ediţie a Campionatelor Balcanice au câştigat, sâmbătă, Gabriel Bitan (lungime), Andrei Rareş Toader (greutate), Mihai Sorin Dringo (400 m), Claudia Mihaela Bobocea (800 m), ştafeta masculină de 4x100 m (Petre Nicolae Rezmiveş, Alin Ionuţ Anton, Ionuţ Andrei Neagoe, Marian Valentin Tănase), iar duminică, Alexandru Mihăiţă Novac (suliţă), Alin Alexandru Firfirică (disc) şi Daniela Stanciu (înălţime).
Argintul a fost cucerit, sâmbătă, de Valentin Toboc (lungime) şi Claudia Prisecaru (3.000 m obstacole), iar duminică, de Florentina Iuşco (lungime), Beatrice Puiu (heptatlon) şi Maria Claudia Florea (1.500 m).
Medalii de bronz au fost obţinut, sâmbătă, Elena Andreea Taloş (triplusalt) şi Elena Mirela Lavric (400 m), iar duminică, Alin Ionuţ Anton (110 m garduri), Denis Adrian Both (suliţă), Lenuţa Petronela Simiuc (.1500 m) şi ştafeta feminină de 4x400 m (Rebeca Daria Ciocan, Lenuţa Petronela Simiuc, Sanda Belgyan, Elena Mirela Lavric).
Rezultatele de duminică:
MASCULIN
110 m garduri
1. Mikdat Sevler (Turcia) 13.80
2. Luka Trgovcevic (Serbia) 14.00
3. Alin Ionuţ Anton 14.17
săritura cu prăjina
1. Robert Renner (Slovenia) 5,61 m
2. Ivan Horvat (Croaţia) 5,30 m
3. Petros Chatziou (Grecia) 5,30 m
........................................................
9. Andrei Răzvan Deliu 4,60 m
Dacian Costea a ratat toate încercările.
aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac 83,01 m
2. Dimitrios Tsitsos (Grecia) 77,51 m
3. Denis Adrian Both 76,47 m
200 m
1. Bosko Kijanovic (Serbia) 20.94
2. Blessing Afrifa (Israel) 20.98
3. Panagiotis Trivyzas (Grecia) 21.05
4. Marian Valentin Tănase 21.17
....................................................
17. Alexandru Geamănu 22.44
3.000 m
1. Ramazan Barbaros (Turcia) 8:12.60
2. Dino Bosnjak (Croaţia) 8:13.69
3. Omer Amactan (Turcia) 8:14.40
4. Dorin Andrei Rusu 8:20.71
...............................................
6. Andrei Cristian Ştefana 8:33.11
3.000 m obstacole
1. Hilal Yego (Turcia) 8:43.24
2. Bruno Belcic (Croaţia) 8:57.03
3. Georgios Stamoulis (Grecia) 9:00.39
...............................................................
5. Cătălin Atănăsoaei 9:05.96
7. Mihai Cochior 9:11.36
decatlon
1. Aris Nikolao Peristeris (Grecia) 7.887 puncte
2. Ariel Atias (Israel) 7.163
3. Dragan Pesic (Muntenegru) 7.010
800 m
1. Jan Vukovic (Slovenia) 1:47.94
2. Christos Kotitsas (Grecia) 1:48.36
3. Salih Teksoz (Turcia) 1:48.51
...................................................
7. Cristian Gabriel Voicu 1:49.53
12. Răzvan Gabriel Vidrea 1:52.31
aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică 64,95 m
2. Mikita Nesterenko (Ucraina) 61,97 m
3. Apostolos Parellis (Cipru) 61,58 m
............................................................
12. Sergiu Ursu 52,74 m
triplusalt
1. Nikolaos Andrikopoulos (Grecia) 16,19 m
2. Artem Konovalenko (Ucraina) 16,04 m
3. Andreas Pantazis (Grecia) 16,00 m
.............................................................
6. Răzvan Cristian Grecu 15,62 m
9. Alexandru Gheorghe Tache 15,30 m
ştafetă 4x400 m
1. Ucraina (Oleksi Pozdniakov, Danilo Danilenko, Mikita Barabanov, Oleksandr Pogorilko) 3:05.96
2. Turcia (Oguzhan Kaya, Oguz Akgul, Salih Teksoz, Kubilay Encu) 3:08.48
3. Slovenia (Jura Grkman, Kosir Mesec Lovro, Gregor Grahovac, Rok Ferlan) 3:08.96
4. România (Mihai Sorin Dringo, Constantin Andonii, Denis Mariusan Dobrică, Adrian Marian Bondoc) 3:10.19
FEMININ
aruncarea ciocanului
1. Stamatia Alexandra Scarvelis (Grecia) 71,08 m
2. Irina Klimeţ (Ucraina) 70,41 m
3. Zalina Marghieva (Rep. Moldova) 68,66 m
.........................................................................
5. Ana Adela Stanciu 64,29 m
10. Bianca Monica Lazăr-Fazecaş 57,00 m
100 m garduri
1. Anais Karagianni (Grecia) 13.15
2. Anja Lukic (Serbia) 13.29
3. Elisavet Pesiridou (Grecia) 13.29
.........................................................
5. Ana-Maria Nesteriuc 13.61
Dana Maria Govoreanu a abandonat.
săritura în lungime
1. Ivana Vuleta (Serbia) 6,83 m
2. Florentina Iuşco 6,55 m
3. Filippa Fotopoulou (Cipru) 6,54 m
200 m
1. Rafailia Chatziriga-Spanoudak (Grecia) 23.55
2. Olivia Fotopoulou (Cipru) 23.62
3. Magdalena Lindner (Austria) 24.11
.............................................................
6. Marina Andreea Baboi 24.44
săritura în înălţime
1. Daniela Stanciu 1,93 m
2. Mirela Demireva (Bulgaria) 1,93 m
3. Lia Apostolovski (Slovenia) 1,90 m
.............................................................
11. Florentina Budică 1,75 m
aruncarea greutăţii
1. Olga Golodna (Ucraina) 16,78 m
2. Sopiko Şatirişvili (Georgia) 16,14 m
3. Aysel Yilmaz (Turcia) 15,76 m
.....................................................
6. Ioana Diana Ţigănaşu 13,38 m
heptatlon
1. Iulia Loban (Ucraina) 5.681 puncte
2. Beatrice Puiu 5.311
3. Sofia Yfantidou (Grecia) 5.218
......................................................
5. Emma Maria Matyus 4.993
1.500 m
1. Silan Ayyildiz (Turcia) 4:17.27
2. Maria Claudia Florea 4:17.81
3. Lenuţa Petronela Simiuc 4:18.17
5.000 m
1. Luiza Gega (Albania) 15:16.47
2. Yayla Gunen (Turcia) 15:55.24
3. Thalia Charalambous (Cipru) 16:27.44
.................................................................
8. Rut Cristina Vasile 17:32.47
9. Iulia Florina Mărginean 17:58.06
ştafetă 4x400 m
1. Grecia (Despoina Mourta, Maria Myrta Argyrou, Anna Kiafa, Andrianna Ferra) 3:34.29
2. Croaţia (Klara Koscak, Nina Vukovic, Ida Simuncic, Veronika Drljacic) 3:39.83
3. România (Rebeca Daria Ciocan, Lenuţa Petronela Simiuc, Sanda Belgyan, Elena Mirela Lavric) 3:40.40. Integral pe www.agerpres.ro
SURSA: AGERPRES