Atletism: România, locul al doilea la Campionatele Balcanice de la Pitești

România a ocupat locul al doilea în clasamentul final pe puncte la Campionatele Balcanice de atletism, găzduite sâmbătă și duminică de Complexul Sportiv Nicolae Dobrin din Pitești, informează AGERPRES.
Prima poziție a fost ocupată de Turcia, cu 256,50 puncte, urmată de România, cu 236 puncte, și de Grecia, 171,50 puncte, etc.
În ierarhia feminină, primul loc a fost ocupat de România, cu 137 puncte, urmată de Turcia, 129 puncte, Grecia, 111 puncte, etc.
La masculin, Turcia a ocupat prima poziție, cu 127,50 puncte, urmată de România, 99 puncte, și Croația, 77 puncte, etc.
România a cucerit în total 22 de medalii, dintre care 9 de aur, 7 de argint și 6 de bronz.
Medaliile de aur au fost obținute de Florina Pierdevară (800 m), Roxana Elisabeta Bîrcă (3.000 m), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole), Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Ioan Zăizan (1.500 m), Beatrice Puiu (heptatlon), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), ștafeta feminină de 4x400 m (Adelina Dorina Pastor, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos, Bianca Denisa Răzor) și Alin Alexandru Firfirică (disc).
Argintul a fost adjudecat de Mihaela Roxana Nunu (800 m), Nicoleta Mădălina Anghelescu (suliță) și Cristian Iulian Staicu (lungime), Monica Mădălina Florea (5.000 m), Andrei Cristian Ștefana (3.000 m obstacole), Cosmin Ilie Dumitrache (110 m garduri) și George Cătălin Zaharia (suliță).
Medaliile de bronz au revenit atleților Bianca Denisa Răzor (400 m), Cristina Mihaela Sandu (triplusalt), Andrei Rareș Toader (greutate), Andreea Luiza Ogrăzeanu (200 m), Anamaria Nesteriuc (100 m garduri) și Valentin Cătălin Voicu (800 m).
Rezultatele de duminică:
FEMININ
heptatlon
1. Beatrice Puiu (România) 5.890 puncte
2. Stella Tzikanoula (Grecia) 5.135
3. Mladena Petrusic (Bosnia-Herțegovina) 4.785
200 m
1. Katerina Dalaka (Grecia) 24.10
2. Lucija Pokos (Croația) 24.13
3. Andreea Luiza Ogrăzeanu (România) 24.25
1.500 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (România) 4:16.94
2. Asli Arik (Turcia) 4:21.54
3. Diliana Minkina (Bulgaria) 4:23.04
5.000 m
1. Teodora Simovic (Serbia) 16:28.98
2. Monica Mădălina Florea (România) 16:33.87
3. Anastasia Karakatsani (Grecia) 16:35.80
100 m garduri
1. Ivana Loncarek (Croația) 13.09
2. Olympia Petsoudi (Grecia) 13.36
3. Anamaria Nesteriuc (România) 13.44
săritura în înălțime
1. Mirela Demireva (Bulgaria) 1,91 m
2. Marija Vukovic (Muntenegru) 1,88 m
3. Burcu Yuksel (Turcia) 1,85 m
săritura în lungime
1. Nektaria Panayi (Cipru) 6,49 m
2. Filippa Fotopoulou (Cipru) 6,45 m
3. Efthymia Kolokytha (Grecia) 6,40 m
...............................................................
13. Diana AnaMaria Ion (România) 5,81 m
aruncarea greutății
1. Radoslava Mavrodieva (Bulgaria) 18,12 m
2. Emel Dereli (Turcia) 17,47 m
3. Dimitriana Surdu (R. Moldova) 15,45 m
4. Lenuța Burueană (România) 15,42 m
aruncarea ciocanului
1. Zalina Marghieva (R. Moldova) 73,89 m
2. Marina Nikisenko (R. Moldova) 69,25 m
3. Kivilcim Kaya Salman (Turcia) 68,03 m
....................................................................
6. Bianca Florentina Ghelber-Perie (România) 66,26 m
ștafetă 4x400 m
1. România (Adelina Dorina Pastor, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos, Bianca Denisa Răzor) 3:31.26
2. Grecia (Konstantina Giannopoulou, Eleni Filandra, Despoia Mourta, Katerina Dalaka) 3:37.48
3. Turcia (Emel Șanli, Meryem Kasap, Berfe Șanlak, Elif Yildirim) 3:37.72
MASCULIN
decatlon
1. Darko Pesic (Muntenegru) 7.827 puncte
2. Panagiotis Mantis (Grecia) 7.077
3. Aleksandar Grnovic (Serbia) 7.049
............................................................
5. Răzvan George Roman (România) 6.855
200 m
1. Ramil Guliev (Turcia) 20.98
2. Izzet Safer (Turcia) 21.16
3. Panagiotis Andreadis (Grecia) 21.35
4. Ionuț Andrei Neagoe (România) 21.36
800 m
1. Amel Tuka (Bosnia-Herțegovina) 1:47.69
2. Musa Hajdari (Kosovo) 1:48.55
3. Valentin Cătălin Voicu (România) 1:50.16
3.000 m
1. Ramazan Ozdemir (Turcia) 8:12.59
2. Iervand Mkrcian (Armenia) 8:20.09
3. Milos Pendic (Serbia) 8:25.48
3.000 m obstacole
1. Hakan Duvar (Turcia) 8:40.76
2. Andrei Cristian Ștefana (România) 8:51.00
3. Osman Junuzovic (Bosnia-Herțegovina) 9:00.06
110 m garduri
1. Milan Trajkovic (Cipru) 13.73
2. Cosmin Ilie Dumitrache (România) 14.01
3. Alexandros Stavrides (Cipru) 14.37
săritura cu prăjina
1. Ivan Horvat (Croația) 5,50 m
2. Lev Skorish (Israel) 5,00 m
3. Atanas Petrov (Bulgaria) 5,00 m
........................................................
9. Andrei Răzvan Deliu (România) 4,80 m
triplusalt
1. Levon Aghasian (Armenia) 16,49 m
2. Tom Yakubov (Israel) 16,44 m
3. Momcil Karailiev (Bulgaria) 16,24 m
aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (România) 60,58 m
2. Martin Markovic (Croația) 60,05 m
3. Roland Varga (Croația) 58,24 m
aruncarea suliței
1. Dejan Mileusnic (Bosnia-Herțegovina) 77,83 m
2. George Cătălin Zaharia (România) 76,17 m
3. Andrian Mardare (R. Moldova) 75,72 m
ștafetă 4x400 m
1. Turcia (Halit Kilic, Yasmani Copello Escobar, Batuhan Altînaș, Yavuz Can) 3:04.21
2. Croația (Antonio Zelic, Zeljko Vincek, Mateo Kovacic, Mateo Ruzic) 3:08.54
3. Bosnia-Herțegovina (Rusmir Malkocevic, Semir Avdic, Abedin Mujezinovic, Amel Tuka) 3:09.47
4. România (Cristian Radu, Sebastian Mihai Ursachi, Attila Csongor Nagy, Mihai Cristian Pîslaru) 3:09.87
CLASAMENT FINAL (42 de probe)
1. Turcia 256,50 puncte
2. România 236
3. Grecia 171,50
4. Croația 142,50
5. R. Moldova 117
6. Bulgaria 112,50
7. Serbia 108,50
8. Bosnia-Herțegovina 74
9. Israel 69
10. Cipru 59
11. Muntenegru 27
12. Armenia 20
13. Macedonia 14,50
14. Kosovo 14
15. Slovenia 13
16. Albania 11
FEMININ (21 probe)
1. România 137 puncte
2. Turcia 129
3. Grecia 111
4. Croația 65,50
5. R. Moldova 54
MASCULIN (21 probe)
1. Turcia 127,50
2. România 99
3. Croația 77
4. Bulgaria 67,50
5. R. Moldova 63