Auto: Echipajul Badiu/Lazăr, pe podiumul grupei ERC3 la etapa din Ungaria a Campionatului European de Raliuri

Echipajul Raul Badiu/Gabriel Lazăr s-a clasat pe locul al treilea în grupa ERC3 la etapa din Ungaria a Campionatului European de Raliuri, în weekend, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, preluat de AGERPRES.
Deşi au concurat pe un model cu o configuraţie R2, net inferior celor Rally4, pe care l-au folosit majoritatea echipajelor de la ERC4, cei doi sportivi legitimaţi la DTO Rally Team au avut o prestaţie excelentă în Ungaria. În ciuda startului greoi, Badiu a recuperat excelent încă din a doua zi de concurs şi a obţinut inclusiv o victorie în a cincea probă specială. Din 16 probe speciale, în 6 a obţinut o clasare în Top 3. Cu un timp total de 02 h 03 min 06 sec 8/10, acesta a fost la 3 min 35 sec 1/10 de câştigătorul Torn Ken (Estonia/Ford Fiesta Rally 4).
''A fost un raliu în care am trecut de la supărare la bucurie. Mi-ar fi plăcut să am parte de mai multe teste cu această maşină pentru a fi mai rapid încă de la început, însă în cele din urmă totul a fost bine'', a afirmat Badiu.
Cel mai tânăr echipaj din Campionatul European de Raliuri, cel format din fraţii Norbert şi Francesca Maior, a avut un început excelent şi după primele două probe era pe poziţia secundă la ERC3 şi ERC3 Junior. Din păcate, în proba specială cu numărul patru, o planetară a cedat, iar echipajul de la Napoca Rally Academy a abandonat, fiind nevoit să reia raliul abia duminică în super rally. Din şapte probe desfăşurate duminică, fraţii Maior au fost de patru ori pe podium, însă nu a fost suficient pentru a recupera handicapul înregistrat ca urmare a penalizării de sâmbătă.
''Prima noastră cursă la Europene a fost incredibilă. Am avut ceva probleme tehnice şi am ratat obiectivul, acela de a fi pe podium la final, dar vreau să le mulţumesc tuturor celor care au pus umărul la această participare şi la faptul că am beneficiat de o maşină incredibilă'', a spus Norbert Maior la final.
Maşina pilotată de Mihnea Mureşan (copilot Alina Bianca Pop) a ieşit în decor pe PS6. La acel moment, echipajul ocupa prima poziţie la Cupa monomarcă Abarth.
Victoria la general i-a revenit norvegianului Andreas Mikkelsen.