Auto: Emil Nestor a câştigat prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă

Nestor Emil (Norma M20FC) a câştigat prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, duminică, la Cheile Grădiştei, cu timpul cumulat de 3 min 41 sec 504/1000.
Nestor a stabilit un record al traseului de viteză de la Cheile Grădiştei, 1 min 43 sec 928/1000, în prima manşă. În manşa secundă a fost cronometrat în 1 min 57 sec 576/1000, site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, preluat de AGERPRES.
Pe locul secund s-a clasat campionul naţional de raliuri Simone Tempestini (Skoda Fabia R5), la 13 sec 558/1000, podiumul fiind completat de Radu Benea (Mitsubishi Lancer Evo8), la 15 sec 556/1000.
Costi Stratnic (Dacia STCC), sosit la 15 sec 690/1000, şi Dan Gîrtofan (Skoda Fabia R5), care a încheiat la 20 sec 254/1000, au completat top 5.
Mihai Leu (Ferrari 458 Challenge Evo), care l-a avut drept copilot în recunoaşteri pe ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, s-a clasat pe şase, la 22 sec 125/1000 de învingător.
Etapa a doua a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă se va desfăşura pe 4 şi 5 iulie, la Reşiţa.