Baschet masculin: CSM CSU Oradea a câştigat al doilea său titlu naţional

CSM CSU Oradea a câştigat al doilea său titlu de campioană naţională la baschet masculin, marţi seara, după ce a învins-o pe CSM Steaua Eximbank Bucureşti cu scorul 92-89 (15-21, 26-19, 18-18, 33-31), în Sala Mihai Viteazul din Bucureşti, în meciul al patrulea al finalei Ligii Naţionale, informeazã AGERPRES.
CSM CSU Oradea, care a mai cucerit titlul în 2016 (3-2) şi a mai disputat o finală în 2014 (2-3), s-a impus în finală cu 3-1 la general. Orădenii au câştigat primul meci al finalei, pe Crişul Repede, cu 86-73, l-a pierdut pe al doilea, cu 70-75, dar apoi s-a impus în cele două partide de la Bucureşti, cu
94-70 şi 92-89.
În meciul patru, Steaua conducea după primul sfert cu 21-15, dar oaspeţii au reuşit să întoarcă scorul şi la jumătatea confruntării aveau un punct în plus, 41-40. Echilibrul s-a menţinut în sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final CSM Oradea avea 59-58 pe tabelă. Echipa antrenată de Cristian Achim s-a desprins la zece puncte când mai erau 3 minute şi 38 de secunde, 74-64, şi a reuşit să rămână în avantaj până la final.
Americanul Kristopher Jameil Richard, cu 26 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă, şi-a condus echipa spre victorie, dar evoluţii foarte bune au reuşit şi Martin Gilbert Zeno, 18 p, 4 rec, 5 pd, şi Sean Denison, 16 p, 12 rec, 1 pd. La orădeni au mai jucat Bogdan Nicolescu, 10 p, 4 rec, 1 pd, Andrei Mandache, 9 p, 3 rec, 1 pd, Vaidas Kariniauskas, 6 p, 3 rec, 4 pd, Goran Gajovic 3 p, Arturas Valeika 2 p, 3 rec, 2 pd, Laszlo Lazar 2 p.
Brandon Taylor a fost cel mai bun de la Steaua, cu 22 p, 3 rec, 2 pd, evoluţii notabile având Pavel Marinov 14 p, 4 rec, 3 pd, Dragan Zekovic 13 p, Randal Falker 13 p, 7 rec, 2 pd şi Marius Runkauskas 10 p, 4 rec, 3 pd.
Podiumul a fost completat de U-Banca Transilvania Cluj, care a trecut cu 2-1 la general de CSU Sibiu.