Baschet masculin: CSM CSU Oradea, victorioasă în sferturile Cupei României

CSM CSU Oradea a învins-o pe SCM ''U'' Craiova cu scorul de 83-72 (11-20, 31-24, 21-23, 20-5), luni seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet masculin, informeazã AGERPRES.
Echipa din Bănie a început foarte bine şi a condus timp de trei sferturi din meci, dar finalista ediţiei trecute a competiţiei a evoluat excelent în ultimele zece minute, adjudecându-şi ultimul sfert cu un sec 20-5.
Kristopher Jameil Richard, cu 18 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, a fost cel mai bun om al gazdelor. Aaron Broussard a contribuit cu 12 p, 7 rec, iar Nikola Markovic cu 12 p, 5 rec, 3 pd.
Gudul Omari Mulumba s-a remarcat de la oaspeţi, cu 20 p, alături Dragoş Andrei Diculescu, 13 p, 3 rec, 3 pd, Monyea Durrell Pratt, 10 p, 9 rec, 4 pd, Porter Troupe, 12 p, 5 rec, 6 pd.
Sâmbătă, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o clar pe BC CSU Sibiu, cu 83-64, iar Steaua Bucureşti a întrecut-o pe Dinamo Ştiinţa Bucureşti cu 83-78, în timp ce duminică, CS SCM Timişoara a dispus de BCMU FC Argeş Piteşti, cu 91-66.
Partidele din manşa secundă vor avea loc în ianuarie.