Baschet masculin: Dinamo şi SCM Timişoara s-au calificat în sferturile Cupei României

Dinamo Ştiinţa Bucureşti şi CS SCM Timişoara s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin, după victorii obţinute pe teren propriu în manşa secundă a turului al doilea, informeazã AGERPRES.
Dinamo Ştiinţa Bucureşti a dispus de CS Municipal Mediaş cu 105-76, după ce fusese învinsă în primul meci cu 84-79.
Anthony Scott Gugino (17 puncte, 4 recuperări), Ousmane Barro (15 p, 6 rec), Andreja Milutinovic (15 p, 4 rec) au fost cei mai buni dinamovişti, iar de la oaspeţi s-a evidenţiat Titus Nicoară, 18 p, 12 rec.
CS SCM Timişoara s-a impus în faţa formaţiei CS Municipal Galaţi cu 93-85, după ce câştigase mai clar pe malul Dunării, cu 94-76.
Sherwood Terrell Brown, cu 32 p, 6 rec, 3 pase decisive, a fost cel mai bun om al gazdelor, susţinu de Troy Chissell Franklin Jr, 25 p, 4 rec, 7 pd. Jacoby Varrun Armstrong a reuşit 22 p, 4 rec pentru CSM Galaţi.
Joi are loc meciul CSO Voluntari - Steaua Bucureşti (Sala Gabriela Szabo - Voluntari, 18:30), iar pe 8 decembrie se va juca partida BCMU FC Argeş Piteşti - CSM 2007 Focşani (Sala Trivale - Piteşti, 18:00). În primele jocuri au câştigat Steaua (92-87) şi CSM 2007 Focşani (88-84).
În turul al treilea, sferturile de finală, sunt calificate direct echipele clasate pe primele patru poziţii în ediţia trecută a campionatului, CSM CSU Oradea, BC CSU Sibiu, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca şi SCM ''U'' Craiova.