Baschet masculin: Steaua, din nou victorioasă în derby-ul cu Dinamo din play-off

Steaua CSM Eximbank București a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 84-63 (19-11, 28-13, 22-16, 15-23), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din primul tur al fazei play-off a Ligii Naționale de baschet masculin, informează AGERPRES.
Steaua conduce cu 2-1 la general, după acest succes pe ''terenul'' lui Dinamo.
Steaua a dominat meciul cu excepția ultimului sfert, când Dinamo a arătat o tresărire de orgoliu, însă victoria nu a fost pusă sub semnul întrebării niciun moment.
Porter Troupe, 17 puncte, Nikola Malesevic, cu 14 p, 3 recuperări, 2 pase decisive, și Mihai Paul, 12 p, 2 rec, 6 pd, au fost cei mai buni de la învingători, care au avut 11 jucători pe lista marcatorilor. De la Dinamo s-a remarcat Karolis Babkauskas, cu 16 p, 3 rec, 2 pd.
Seria se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următorul fiind programat pe 26 aprilie, tot cu Dinamo în postură de gazdă.
În alt sfert de finală, Phoenix Galați a învins-o pe CSM CSU Oradea cu 98-92 (23-15, 12-21, 23-22, 23-23, 17-11), după prelungiri, pe teren propriu, și a redus din handicap, orădenii conducând cu 2-1 la general.
După ce fiecare echipă și-a adjudecat câte un sfert, meciul a fost echilibrat, dar cu două minute și trei secunde înainte de expirarea timpului regulamentar Phoenix conducea cu 81-74. Orădenii au marcat șapte puncte la rând și au egalat pe tabelă, 81-81, când mai erau 13 secunde, iar Threatt Jr a ratat o aruncare de trei puncte pe final, pentru gazde. Gălățenii, deși au fost conduși cu 86-81 în prelungiri au găsit resurse să întoarcă scorul, marcând zece puncte consecutive.
Milos Pesic, cu 26 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, a fost cel mai bun de la gazde, dar evoluții foarte bune au avut și Milos Bojovic, 22 p, 6 rec, 3 pd, și Jay Lawrence Threatt Jr, 17 p, 3 rec, 10 pd.
Sean Barnette a fost MVP-ul oaspeților, cu 28 p, 8 rec, 7 pd.
Următorul meci va avea loc tot la Galați, pe 26 aprilie.