Baschet masculin: U-BT Cluj a câştigat primul meci al finalei Ligii Naţionale

ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 73-62 (18-15, 11-11, 28-21, 16-15), miercuri, pe teren propriu, în primul meci al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin, informeazã AGERPRES.
Clujenii au reuşit să se desprindă decisiv în sfertul al treilea, câştigând fără emoţii.
Lituanianul Donatas Tarolis a fost cel mai bun jucător al gazdelor, cu 21 de puncte şi 6 recuperări. Croatul Andrija Stipanovic a contribuit cu 17 p, 8 rec, 3 pase decisive, iar Patrick Neal Richard a reuşit 13 p, 5 rec, 5 pd.
De la orădeni s-au remarcat Cătălin Baciu, cu 13 p, 5 rec, şi Aaron Broussard, 10 p, 3 rec, 3 pd.
Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată tot la Cluj-Napoca, pe 11 iunie.
În finala mică, CSO Voluntari a fost învinsă acasă de FC Argeş Piteşti, cu 78-74 (20-26, 15-17, 18-20, 25-11), în primul meci. Oaspeţii au obţinut victoria după o evoluţie excelentă în ultimul sfert.
Tony Cal Bishop Jr, 19 p, 5 rec, şi Mladen Jeremic, 18 p, 3 pd, s-au evidenţiat de la câştigători, iar David Devoe Joseph, cu 25 p, 4 rec, 5 pd, a fost MVP-ul ilfovenilor.
Finala mică are loc după sistemul cel mai bun din trei meciuri, următorul fiind programat la Piteşti, pe 12 iunie.