Ciclism: Daniel Crista, campion naţional în proba de fond

Rutierul Daniel Crista (CSA Steaua) a câştigat, duminică, titlul în proba de fond din cadrul Campionatelor Naţionale de şosea 2020, organizate de Federaţia Română de Ciclism şi de Clubul Sportiv Faerag din Deva, potrivit paginii de Facebook a FRC, preluat de AGERPRES.
Crista i-a devansat în clasamentul final pe Serghei Ţvetcov şi Eduard-Michael Grosu.
La Elite feminin a ieşit învingătoare Manuela Mureşan, urmată de Miriam Stan şi Maria Ecaterina Stancu.
La categoria Under-23, titlul a revenit lui Iustin Văidian (UVT-Devron West Cycling Team).
În proba masculină de juniori s-a impus Patrick Pescaru, urmat în clasament de Ioan Dobrin şi Şerban Luncan.
Cătălina Cătineanu a câştigat titlul la junioare, după ce le-a devansat pe Andreea Maria Bobârnac şi Ioana Teodora Crăciun.
La cadeţi, titlul i-a revenit lui Alin Toader, urmat de Claudiu Cismaru şi Andrei Cărbunărea.
Alexandra Cioclu a câştigat la cadete, urmată de Denisa Toader.