Ciclism: Turul Turciei s-a încheiat cu victoria spaniolului Jose Manuel Diaz

A 56-a ediţie a Turului ciclist al Turciei s-a încheiat cu victoria spaniolului Jose Manuel Diaz (Delko), după ce britanicul Mark Cavendish (Deceuninck-Quick Step) a câştigat duminică etapa a 8-a, ultima, desfăşurată pe distanţa de 160,3 km între Bodrum şi Kuşadasi, transmite presa internaţională, preluat de AGERPRES.
În ultima etapă, românul Serghei Ţvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling) a ocupat locul 61, iar compatriotul său Eduard Grosu (Delko) a fost pe locul 120.
Mark Cavendish a câştigat patru etape din această ediţie a Turului Turciei, după ce nu mai obţinuse niciun succes din februarie 2018. El a ajuns la 150 de victorii în cariera sa, începând din 2006.
Ciclistul din insula Man, în vârstă de 35 de ani, cronometrat duminică în 3 h 24 min 38 sec, a fost urmat pe podium, cu acelaşi timp, de belgianul Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix), câştigătorul precedentelor două etape, şi de
norvegianul Kristoffer Halvorsen (Uno-X Pro Cycling Team).
În clasamentul general, Diaz a păstrat micul său avans, de o secundă, faţă de australianul Jay Vine (Alpecin-Fenix). Pe locul 3, la 6 secunde, a fost argentinianul Eduardo Sepulveda (Androni Giocattoli).
La general, Ţvetcov a terminat pe poziţia a 32-a, la 5:07 de învingător, iar Grosu a încheiat pe locul 123, la 35:55.
Ediţia precedentă a competiţiei a fost câştigată de austriacul Felix Grosschartner, în 2019.
Echipa BB Hotels, care a înregistrat un caz de Covid-19 în efectivul său, s-a retras din cursă înaintea ultimei etape. Formaţia Rally a procedat la fel vineri dimineaţă.