CSM Dunărea Galați, prima finalistă

CSM Dunărea Galați s-a calificat, neașteptat, în finala Campionatului Național de hochei pe gheață, după ce a învins în meciul decisiv al semifinalei deținătoarea titlului, ASC Corona Brașov, cu scorul de 3-2 (1-1, 0-0, 2-1), luni seara, pe patinoarul ''Dunărea''.
Brașovenii au deschis scorul prin Martin Saluga (08:42), dar gălățenii au restabilit egalitatea prin ucraineanul Serghei Cernenko (17:52), iar finalul meciului a fost dramatic. Gazdele au preluat conducerea prin golul lui Vitali Donika (58:57), echipa de sub Tâmpa a egalat peste 26 de secunde prin Arpad Mihaly (59:13), dar Dunărea a dat lovitura când mai erau 29 de secunde din timpul regulamentar, prin Szabolcs Szocs (59:31).
Dunărea s-a impus în semifinală cu scorul general de 3-2, după 4-1 și 4-3 (prelungiri) în primele două partide de acasă, 1-6 și 1-6 în cele două jocuri de sub Tâmpa.
CSM Dunărea Galați s-a fondat în 1932, iar singurul trofeu din vitrina clubului este Cupa României, câștigată în anul 1988.
A doua finalistă a campionatului se va decide dintre CSA Steaua București și Progym Gheorgheni, care vor juca meciul al cincilea tot pe patinoarul ''Dunărea'', luni seara, de la ora 20,30. Steaua a învins în primele două jocuri, desfășurate la Cârța, cu 2-1 (prelungiri) și 3-2, iar Progym s-a impus la Gheorgheni cu 4-2 și 4-2.