CSM Ploiești – SCM Craiova 29-30

Echipa feminină de handbal SCM Craiova a învins pe CSM Ploiești cu scorul de 30-29 (13-15), marți, într-un meci amical disputat în în Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești.
Formația din Bănie și-a luat astfel revanșa după ce fusese întrecută luni seara cu 24-23.
În prima repriză jocul a fost în general echilibrat, dar echipa gazdă s-a desprins pe final, când a avut 13-10, 14-11 și 15-12, pentru ca scorul la pauză să fie de 15-13, potrivit site-ului formației prahovene.
Echipa ploieșteană și-a mărit avansul la cinci goluri, 23-18 (42), în repriza secundă, dar oaspetele s-au apropiat la 23-22 după patru goluri consecutive, în urma unui time-out. Și antrenorul echipei gazdă, sârbul Goran Kurtes, a cerut time-out, iar rezultatul s-a văzut pe tabelă, 26-22 (49). SCM Craiova s-a apropiat pas cu pas și a egalat situația, 28-28. Cioaric a adus formația oaspete în avantaj, Gherman a restabilit egalitatea (59), iar Zamfirescu a înscris golul victoriei echipei antrenate de Aurelian Roșca, atunci când mai erau șase secunde de joc.
Au evoluat echipele:
CSM Ploiești: G. Cristescu — Vasilescu (2 goluri), Ana Gherman (3), Roman (2), Balaban (1), I. Dinu (2), O. Ionescu (3). Au mai jucat: Ifrim, E. Șerban — Vlaskalic (1), Toth (2), Dincu (1), Șuțka (5), C. Preda (1), Chiricuță (4), R. Ștefan (2). Antrenor: Goran Kurtes.
SCM Craiova: I. Munteanu — Cioaric (8), Pârvuț (4), Ianași (3), Lazarin (4), Zamfirescu (2), Tănăsie (4). Au mai evoluat: Pașca — Șelaru (2), Georgescu (1), Apipie (2), Tomescu, Florica, A. Amariei. Antrenor: Aurelian Roșca.
În Liga Națională, SCM Craiova ocupă locul al doilea după tur, cu 33 de puncte, în timp ce CSM Ploiești se află pe 7, cu 18 puncte.