Cupa Spaniei – FC Barcelona, la un pas de sferturile de finală după victoria categorică în meciul tur cu Espanyol

FC Barcelona a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, după ce a reușit să se impună pe teren propriu, cu 4-1, în fața lui Espanyol Barcelona, echipa antrenorului român Costel Gâlcă, miercuri seara, în prima manșă a optimilor de finală ale competiției, informează AGERPRES.
Starul argentinian Lionel Messi s-a dovedit din nou decisiv pentru Barca, reușind să marcheze primele două goluri ale echipei sale (min.13 și 44) în partida de pe Camp Nou, iar apoi a oferit pasele decisive la reușitele lui Gerard Pique (min.49) și Neymar (min.88). Oaspeții, care au încheiat jocul în 9 oameni, după eliminările lui Hernan Perez (min.72) și Pape Diop (min.75), au rămas cu satisfacția deschiderii scorului, prin Felipe Caicedo (min.9).
Meciul retur va avea loc miercurea viitoare, pe stadionul Cornella-El Prat din Barcelona.
Rezultate înregistrate prima manșă a optimilor de finală din Copa del Rey:
Mirandes (D2) — Deportivo La Coruna 1-1
Au marcat: Alex Ortiz (25), respectiv Alberto Lopo (75).
CF Valencia — Granada 4-0
Au marcat: Negredo (8, 63 — penalty, 83 — penalty), Rodrigo (35).
Athletic Bilbao — Villarreal 3-2
Au marcat: Inaki Williams (54), Aduritz (68), Aymeric Laporte (81), respectiv Baptistao (16), Samu García (38)
Betis Sevilla — FC Sevilla 0-2
Au marcat: Krohn-Dehli (13), Krychowiak (49)
FC Barcelona — Espanyol Barcelona 4-1
Au marcat: Messi (13, 44), Piqué (49), Neymar (88), respectiv Felipe Caicedo (9)
Rayo Vallecano — Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Nacho (35), respectiv Saúl (67)
Joi se dispută partidele Cadiz (D3) — Celta Vigo și Eibar — Las Palmas.
Meciurile retur sunt programate pe 12 și 13 ianuarie.