Fotbal: Athletic Bilbao s-a calificat în finala Supercupei Spaniei

Echipa Athletic Bilbao, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Supercupei Spaniei la fotbal, învingând cu scorul de 2-1 formaţia Atletico Madrid, joi seara pe King Fahd International Stadium din Riad (Arabia Saudită), informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Madrilenii au deschis scorul în repriza secundă, în urma unui autogol al portarului Unai Simon (61), însă bascii au întors rezultatul într-un interval de doar patru minute, graţie reuşitelor lui Yeray Alvarez (76) şi Nico Williams (79). În finalul jocului, arbitrul l-a eliminat pe Jose Maria Gimenez, fundaşul lui Atletico, pentru o intrare dură asupra unui adversar (90+2).
Athletic Bilbao o va avea ca adversară pe Real Madrid în finala programată duminică în capitala Arabiei Saudite, după ce liderul din La Liga s-a impus miercuri, cu 3-2, după prelungiri, în faţa "eternei rivale" FC Barcelona, în primul meci din semifinalele competiţiei.
Clubul din Ţara Bascilor va lupta pentru câştigarea celei de-a patra Supercupe naţionale din istoria sa, trofeu pe care Real Madrid l-a cucerit de unsprezece ori până în prezent.
În partida de joi, la care au asistat 10.000 de spectatori, au evoluat echipele:
Athletic Bilbao: Unai Simon - De Marcos, Yeray, Inigo Martínez, Balenziaga (Yuri, 75) - Berenguer (Nico Williams, 70), Zarraga (Vesga, 70), Dani García, Muniain - Sancet (Raul Garcia, 70), Inaki Williams.
Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Hermoso - Kondogbia (Rodrigo de Paul, 51) - Marcos Llorente (Lodi, 46), Koke (Hector Herrera, 84), Lemar (Cunha, 84), Carrasco - Joao Felix, Angel Correa (Luis Suarez, 71).