Fotbal: Campionatul Spaniei – Real Madrid, învingătoare în derby-ul cu Atletico Madrid (2-0)

Echipa Real Madrid s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa rivalei Atletico Madrid, duminică seara, în derby-ul etapei a 17-a a campionatului de fotbal al Spaniei, informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Elevii antrenorului Carlo Ancelotti au deschis scorul în prima repriză a partidei de pe Santiago Bernabeu (16), prin atacantul francez Karim Benzema, aflat la cel de-al 13-lea său gol în 16 meciuri, iar apoi şi-au dublat avantajul după pauză, prin internaţionalul spaniol Marco Asensio (57).

Graţie acestui succes, Real Madrid, liderul clasamentului, şi-a păstrat avansul de opt puncte faţă de ocupanta locului secund, Sevilla FC, care s-a impus sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei Athletic Bilbao (1-0).
Aceasta a fost a zecea victorie consecutivă obţinută de Real în toate competiţiile, "los blancos" înregistrând ultimul lor eşec în data de 3 octombrie, pe terenul lui Espanyol Barcelona (0-1).
În schimb, Atletico Madrid, campioana en titre din Primera Division, a suferit a treia înfrângere în ultimele cinci meciuri, iar acum se află la 13 puncte distanţă de lider.
Rezultate:
Vineri
Mallorca - Celta Vigo 0-0
Sâmbătă
Espanyol Barcelona - Levante 4-3
Au marcat: Darder (6), de Tomas (49), Puado (60, 76), respectiv De Frutos (11), Francisco Javier Hidalgo Gómez ''Son'' (26), Jose Luis Morales (57).
Alaves - Getafe 1-1
Au marcat: Joselu (86), respectiv Enes Unal (20).
Valencia - Elche 2-1
Au marcat: Guedes (23), Piccini (86), respectiv Boye (75).
Athletic Bilbao - Sevilla FC 0-1
A marcat: Delaney (38).
Duminică
Villarreal - Rayo Vallecano 2-0
Au marcat: Mandi (32), Gerard Moreno (36 - penalty).
Osasuna - FC Barcelona 2-2
Au marcat: David Garcia (14), Avila (86), respectiv Nico Gonzalez (12), Ezzalzouli (49).
Betis Sevilla - Real Sociedad 4-0
Au marcat: Alex Moreno (14, 79), Juanmi (57), Nabil Fekir (66).
Real Madrid - Atletico Madrid 2-0
Au marcat: Benzema (16), Asensio (57).
Ultimul meci al etapei, Cadiz - Granada, se dispută luni.