Fotbal: Campionatul Spaniei – Real Madrid, învingătoare în meciul cu Valencia (2-0)

Echipa Real Madrid a obţinut a treia victorie consecutivă în campionatul de fotbal al Spaniei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Valencia, duminică, într-o partidă din etapa a 23-a a sezonului, informeazã AGERPRES.
Francezul Karim Benzama a deschis scorul în minutul 12 al partidei de pe stadionul Alfredo Di Stefano, madrilenii mărindu-şi avantajul în finalul primei reprize, prin germanul Toni Kroos (42).

În urma acestui succes, Real Madrid se menţine pe treapta a doua a podiumului, la cinci puncte distanţă de liderul Atletico Madrid, care s-a impus sâmbătă în deplasare în faţa formaţiei Granada (2-1).
Rezultate:
Vineri
Celta Vigo - Elche 3-1
Au marcat: Santi Mina (45, 68), Mendez (45+2), respectiv Rigoni (50).
Sâmbătă
Granada - Atletico Madrid 1-2
Au marcat: Yangel Herrera (66), respectiv Marcos Llorente (63), Angel Correa (74).
FC Sevilla - Huesca 1-0
A marcat: Munir (57).
Eibar - Valladolid 1-1
Au marcat: Kike Garcia (23), respectiv Mesa (7 - penalty).
FC Barcelona - Alaves 5-1
Au marcat: Trincao (29, 74), Messi (45+1, 75), Firpo (80), respectiv Rioja (57).
Villarreal - Betis Sevilla 1-2
Au marcat: Gerard Moreno (65 - penalty), respectiv Nabil Fekir (45), Emerson Aparecido (52).
Luni se dispută partida Cadiz - Athletic Bilbao.
În clasament conduce Atletico Madrid, 54 puncte (21 jocuri), urmată de Real Madrid, 49 puncte, FC Barcelona, 46 puncte (22 j), FC Sevilla, 45 puncte (22 j), Real Sociedad, 38 puncte, Villarreal, 36 puncte etc.