Fotbal: Campionatul Spaniei – Valencia, învingătoare în derby-ul cu Levante

Echipa CF Valencia a dispus pe teren propriu, cu scorul de 4-2, de concitadina Levante, în meciul de debut în noua ediţie a campionatului de fotbal al Spaniei, programat duminică seara, informeazã AGERPRES.
Levante a deschis scorul chiar în primul minut de joc, prin Jose Luis Morales, care a reuşit apoi dubla (36), însă "liliecii" au ripostat la rândul lor, prin Gabriel Paulista (12) şi Maxi Gomez (39). În repriza secundă, Valencia a mai punctat de două ori, prin Manuel Vallejo (75 şi 90+4), aducându-i astfel prima victorie noului său antrenor Javi Garcia.
Într-un alt meci, Betis Sevilla s-a impus la limită, cu 1-0, pe terenul formaţiei Deportivo Alaves, graţie reuşitei lui Christian Tello, din prelungirile reprizei secunde (90+5).
Rezultate înregistrate în prima etapă din La Liga:
Sâmbătă
Eibar - Celta Vigo 0-0
Granada - Athletic Bilbao 2-0
Au marcat: Herrera (49), Milla (53).
Cadiz - Osasuna Pamplona 0-2
Au marcat: Adrian (10), Rubén Garcia (79).
Duminică
Alaves - Betis Sevilla 0-1
A marcat: Tello (90+5).
Valladolid - Real Sociedad 1-1
Au marcat: Michel (40), respectiv Lopez (60).
Villarreal - Huesta 1-1
Au marcat: Gerard Moreno (68 - penalty), respectiv Maffeo (42).
CF Valencia - Levante 4-2
Au marcat: Gabriel Paulista (12), Max. Gomez (39), Vallejo (75, 90+4), respectiv Morales (1, 36).
Marţi este programată partida Atletico Madrid - FC Sevilla.
Partidele FC Barcelona - Elche şi Real Madrid - Getafe au fost amânate.