Fotbal: Copa America 2019 – programul competiţiei

Copa America la fotbal, un campionat al ţărilor din America de Sud, se va desfăşura anul acesta în Brazilia, între 14 iunie şi 7 iulie, cu participare a 12 echipe, împărţite în trei grupe, informeazã AGERPRES.
Pe lângă cele zece formaţii din confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL) participă şi două echipe invitate, Qatarul şi Japonia, campioana, respectiv vicecampioana Asiei. Copa America este cel mai vechi turneu interţări din lume, împlinind 103 ani de existenţă.
Meciurile vor avea loc în cinci oraşe şi pe şase stadioane: Rio de Janeiro (Maracana), Sao Paulo (Morumbi, Arena Corinthians), Belo Horizonte (Mineirao), Porto Alegre (Arena do Gremio) şi Salvador (Itaipava Arena Fonte Nova).
În meciul de deschidere, programat vineri la Sao Paulo, pe Morumbi (sâmbătă, 03:30, în România), naţionala ţării gazdă, Brazilia, va întâlni Bolivia.
Finala se va juca în data de 7 iulie, pe legendarul stadion Maracana din Rio de Janeiro.
Componenţa grupelor:
Grupa A: Brazilia, Bolivia, Venezuela, Peru
Grupa B: Argentina, Paraguay, Columbia, Qatar
Grupa C: Chile, Uruguay, Japonia, Ecuador
Programul competiţiei:
Vineri 14 iunie
Brazilia - Bolivia (Morumbi - Sao Paulo, sâmbătă, 03:30, în România), Grupa A
Sâmbătă 15 iunie
Venezuela - Peru (Arena do Gremio, Porto Alegre, 22:00), Grupa A
Argentina - Columbia (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, duminică, 01:00), Grupa B
Duminică 16 iunie
Paraguay - Qatar (Maracana - Rio de Janeiro, 22:00), Grupa B
Uruguay - Ecuador (Mineirao - Belo Horizonte, luni, 01:00), Grupa C
Luni 17 iunie
Japonia - Chile (Morumbi - Sao Paulo, marţi, 02:00), Grupa C
Marţi 18 iunie
Bolivia - Peru (Maracana - Rio de Janeiro, miercuri, 00:30), Grupa A
Brazilia - Venezuela (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, miercuri, 03:30), Grupa A
Miercuri 19 iunie
Columbia - Qatar (Morumbi - Sao Paulo, joi, 00:30), Grupa B
Argentina - Paraguay (Mineirao - Belo Horizonte, joi, 03:30), Grupa B
Joi 20 iunie
Uruguay - Japonia (Arena do Gremio - Porto Alegre, vineri, 02:00), Grupa C
Vineri 21 iunie
Ecuador - Chile (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, sâmbătă, 02:00), Grupa C
Sâmbătă 22 iunie
Peru - Brazilia (Arena Corinthians - Sao Paulo, 22:00), Grupa A
Bolivia - Venezuela (Estadio Mineirao - Belo Horizonte, 22:00), Grupa A
Duminică 23 iunie
Qatar - Argentina (Arena do Gremio - Porto Alegre, 22:00), Grupa B
Columbia - Paraguay (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, 22:00), Grupa B
Luni 24 iunie
Chile - Uruguay (Maracana - Rio de Janeiro, marţi, 02:00), Grupa C
Ecuador - Japonia (Mineirao - Belo Horizonte, marţi, 02:00), Grupa C
SFERTURI DE FINALĂ
Joi 27 iunie
sfert 1: câştigătoarea Grupei A - locul 3 în Grupa B/C (Arena do Gremio - Porto Alegre, vineri, 03:30)
Vineri 28 iunie
sfert 2: locul 2 în Grupa A - locul 2 în Grupa B (Maracana - Rio de Janeiro, 22:00)
sfert 3: câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa C (Arena Corinthians - Sao Paulo, sâmbătă, 02:00)
Sâmbătă 29 iunie
sfert 4: câştigătoarea Grupei C - locul 3 în Grupa A/B (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, 22:00)
SEMIFINALE
Marţi 2 iulie
câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 2 (Mineirao - Belo Horizonte, miercuri, 03:30)
CONMEBOL
câştigătoarea sfertului 3 - câştigătoarea sfertului 4 (Arena do Gremio - Porto Alegre, joi, 03:30)
FINALA MICĂ
Sâmbătă 6 iulie
învinsele din semifinale (Arena Corinthians - Sao Paulo, 22:00)
Duminică 7 iulie
câştigătoarele din semifinale (Maracana - Rio de Janeiro, 23:00)