Fotbal: Diego Simeone (Atletico Madrid), nemulţumit de rezultatul cu Manchester City

Antrenorul echipei Atletico Madrid, Diego Simeone, s-a arătat nemulţumit de eşecul cu Manchester City (0-1), din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, dar crede că echipa sa păstrează încă şanse de calificare în returul de pe Wanda Metropolitano, transmite AFP, preluat de AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
''Este un rezultat prost pentru că am pierdut cu 0-1, atunci când noi voiam să câştigăm. Este clar că am avut un adversar extraordinar. Cifrele vorbesc ele însele, cu numărul de goluri marcate pe teren propriu, jocul lor foarte dinamic, cu mulţi jucători în faţă, cu o manieră de joc agreabilă de privit. Noi am jucat cu armele noastre. A fost un efort colectiv masiv. În a doua repriză, poate am fi putut ataca mai mult pe unele contre'', a declarat Simeone după meciul de marţi.
''Am suferit, vom juca apoi la Madrid dar pare că va fi la fel, pentru că ei joacă de aceeaşi manieră, dar noi ne vom utiliza armele noastre pentru a ne califica. Vom vedea dacă vom putea avea o posesie mai bună a balonului, să mişcăm mingea mai rapid, să creăm mai multe dificultăţi adversarului. Trebuie să rămânem calmi, umili şi dispuşi la efort, dar avem încă şansele noastre în această confruntare'', a mai spus tehnicianul argentinian.
Belgianul Kevin De Bruyne (70) a marcat unicul gol al meciului tur, disputat marţi seara, pe Etihad Stadium.
SURSA: AGERPRES