Fotbal: Eden Hazard, desemnat cel mai bun jucător belgian care evoluează în străinătate

Eden Hazard, mijlocaşul ofensiv al echipei Real Madrid, a fost desemnat cel mai bun fotbalist belgian care evoluează în străinătate, pentru al treilea an consecutiv, în cadrul unei gale care a avut loc miercuri seara în Belgia şi în care românul Ladislau Boloni a fost al doilea în clasamentul celor mai buni antrenori prima ligă belgiană, informeazã AGERPRES.
Hazard, căpitanul naţionalei Belgiei, a obţinut 458 de puncte, devansându-l pe Kevin De Bruyne, mijlocaşul campioanei Angliei, Manchester City, clasat pe locul secund, cu 348 puncte, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat Romelu Lukaku, atacantul lui Inter Milano, cu 248 puncte.
Trofeul rezervat celui mai bun fotbalist din campionatul belgian i-a revenit lui Hans Vanaken (FC Bruges), care a acumulat 322 de puncte. Acesta s-a impus în faţa lui Dieumerci Mbokani, atacantul lui Royal Antwerp (303 puncte), locul al treilea fiind ocupat de ucraineanul Ruslan Malinovski, fostul jucător al lui Genk, care evoluează în prezent în Italia, la Atalanta (220 puncte).
Titlul de cel mai bun antrenor al anului i-a revenit lui Philippe Clement, campion al Belgiei cu Genk în sezonul trecut (776 de puncte), urmat de fostul internaţional român Ladislau Boloni, tehnicianul formaţiei Antwerp (169 puncte), şi de Jess Thorup, antrenorul lui Gent (147 puncte).