Fotbal: FC Barcelona a zdrobit pe Alaves şi este pe poziţia secundă în La Liga

FC Barcelona a învins sâmbătă seara cu un categoric 5-1 pe Alaves, în etapa a 23-a din La Liga, şi a urcat din nou pe poziţia a doua a clasamentului, cel puţin până la meciul lui Real Madrid de duminică împotriva Valenciei, informeazã AGERPRES.
Pe Camp Nou, dublele lui Francisco Trincao (29, 74), Leo Messi (45+1, 75) şi reuşita lui Junior Firpo (80) au adus cele trei puncte catalanilor. Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Luis Rioja (57).
FC Barcelona are acum 46 de puncte, la fel ca şi rivala Real Madrid, fiind pe locul 2, la 8 puncte de liderul Atletico Madrid, însă cele două echipe ar putea face rocada în cazul în care ''galacticii'' înving pe Valencia. Alaves este pe poziţia a 16-a, cu 22 de puncte.
Jucând acasă, FC Sevilla a învins mai greu decât se aştepta, la limită, cu 1-0, pe ultima clasată, Huesca. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Munir El Haddadi, în minutul 57. Sevilla ocupă poziţia a 4-a în ierarhie, cu 45 de puncte, în timp ce Huesca rămâne ''lanterna roşie'' (locul 20), cu doar 16 puncte.
Pe Estadio Municipal de Ipurua, Eibar şi Valladolid au terminat la egalitate, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 7, prin Roque Mesa, gazdele au egalat în minutul 23, prin Enrique Garcia Martinez. Cele două echipe sunt vecine în clasament, Eibar pe locul 17 cu 21 puncte, Valladolid pe 18, cu acelaşi număr de puncte.
Aşa cum se ştie, sâmbătă Atletico Madrid a învins în deplasare pe Granada cu 2-1, iar vineri, în primul meci al etapei, Celta Vigo s-a impus în faţa lui Elche cu 3-1.
Restul meciurilor vor avea loc duminică şi luni.