Fotbal: FC Sevilla, la un pas de calificarea în Liga Campionilor

Echipa FC Sevilla a făcut un pas mare către calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, după victoria obţinută pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa penultimei clasate Mallorca, duminică seara, în cadrul etapei a 36-a a campionatului de fotbal al Spaniei, informeazã AGERPRES.
Argentinianul Lucas Ocampos (41 din penalty) şi marocanul Youssef En-Nesyri (84) au marcat golurile andaluzilor, aflaţi pe poziţia a patra a clasamentului, la egalitate cu ocupanta locului al treilea, Atletico Madrid, şi la nouă puncte distanţă de Villarreal, formaţia de pe poziţia a cincea, care va primi luni vizita echipei Real Sociedad.
Sevilla mai are nevoie de un singur punct în ultimele două etape pentru a-şi asigura prezenţa în cea mai importantă competiţie continentală inter-cluburi sau de un pas greşit al "Submarinului galben" în ultimele trei meciuri ale sezonului.
Într-un alt meci disputat duminică, Valencia şi-a ruinat practic şansele de calificare în cupele europene, înclinându-se la limită (0-1) pe terenul lui Leganes, antepenultima clasată. "Liliecii", care au evoluat în 10 jucători timp de 40 de minute, au încasat un gol din penalty, transformat de Ruben Perez în minutul 18, însă puteau egala în repriza secundă tot de la punctul cu var, dar căpitanul Dani Parejo a ratat lovitura de la 11 m acordată de arbitru (60).
Rezultate:
Sâmbătă
Osasuna - Celta Vigo 2-1
Au marcat: Gallego (23), Arnaiz (90+1), respectiv Santi Mina (10).
Levante - Athletic Bilbao 1-2
Au marcat: Bardhi (71), respectiv Raul Garcia (4, 45+1).
Leganes - Valencia 1-0
A marcat: Perez (18 - penalty).
FC Sevilla - Mallorca 2-0
Au marcat: Ocampos (41 - penalty), En-Nesyri (84).
Luni se dispută partidele Villarreal - Real Sociedad, Alaves - Getafe şi Granada - Real Madrid.