Fotbal feminin: Franţa şi Coreea de Sud deschid, vineri, Cupa Mondială 2019

Selecţionatele Franţei şi Coreei de Sud vor disputa, vineri, la Paris (ora 22:00), meciul care va deschide a opta ediţie a Cupei Mondiale feminine de fotbal, care va avea loc în Hexagon, între 7 iunie şi 7 iulie, informeazã AGERPRES.
În cele şapte ediţii de până acum, echipa SUA a cucerit titlul de trei ori (1991, 1999, 2015), Germania s-a impus de două ori (2003, 2007), iar Norvegia (1995) şi Japonia (2011) au cucerit trofeul o dată.
Brazilianca Formiga poate juca în Franţa la a şaptea sa Cupă Mondială, stabilind un record, atât pentru competiţia feminină, cât şi pentru cea masculină. În prezent, jucătoarea braziliană de 41 de ani se află al egalitate cu japoneza Homare Sawa.
FC Barcelona este clubul cu cele mai multe jucătoare la CM 2019, 15, urmată de campioana europeană Olympique Lyon - 14, Chelsea şi Manchester City - 13.
Cele mai multe jucătoare evoluează în SUA - 73, urmată de Spania - 52, Franţa - 50 etc.
România va avea şi ea reprezentante la turneul final din Franţa, arbitrele asistente Petruţa Iugulescu şi Mihaela Ţepuşă.
La turneu participă 24 de echipe, împărţite în şase grupe, meciurile urmând să se dispute pe 9 stadioane: Montpellier (Stade de la Mosson), Nisa (Stade de Nice), Valenciennes (Stade du Hainaut), Paris (Parc des Princes), Lyon (Stade de Lyon), Reims (Stade Auguste-Delaune), Le Havre (Stade Oceane), Grenoble (Stade des Alpes), Rennes (Roazhon Park).
Componenţa grupelor:
Grupa A: Franţa, Coreea de Sud, Norvegia, Nigeria;
Grupa B: Germania, China, Spania, Africa de Sud;
Grupa C: Australia, Italia, Brazilia, Jamaica;
Grupa D: Anglia, Scoţia, Argentina, Japonia;
Grupa E: Canada, Camerun, Noua Zeelandă, Olanda;
Grupa F: SUA, Thailanda, Chile, Suedia.
Programul competiţiei
Vineri 7 iunie
Franţa - Coreea de Sud (Paris, 22:00), în Grupa A
Sâmbătă 8 iunie
Germania - China (Rennes, 16:00), Grupa B
Spania - Africa de Sud (Le Havre, 19:00), Grupa B
Norvegia - Nigeria (Reims, 22:00), Grupa A
Duminică 9 iunie
Australia - Italia (Valenciennes, 14:00), Grupa C
Brazilia - Jamaica (Grenoble, 16:30), Grupa C
Anglia - Scoţia (Nisa, 19:00), Grupa D
Luni 10 iunie
Argentina - Japonia (Paris, 19:00), Grupa D
Canada - Camerun (Montpellier, 22:00), Grupa E
Marţi 11 iunie
Noua Zeelandă - Olanda (Le Havre, 16:00), Grupa E
Chile - Suedia (Rennes, 19:00), Grupa F
SUA - Thailanda (Reims, 22:00), Grupa F
Miercuri 12 iunie
Nigeria - Coreea de Sud (Grenoble, 16:00), Grupa A
Germania - Spania (Valenciennes, 19:00), Grupa B
Franţa - Norvegia (Nisa, 22:00), Grupa A
Joi 13 iunie
Australia - Brazilia (Montpellier, 19:00), Grupa C
Africa de Sud - China (Paris, 22:00), Grupa B
Vineri 14 iunie
Japonia - Scoţia (Rennes, 16:00), Grupa D
Jamaica - Italia (Reims, 19:00), Grupa C
Anglia - Argentina (Le Havre, 22:00), Grupa D
Sâmbătă 15 iunie
Olanda - Camerun (Valenciennes, 16:00), Grupa E
Canada - Noua Zeelandă (Grenoble, 22:00), Grupa E
Duminică 16 iunie
Suedia - Thailanda (Nisa, 16:00), Grupa F
SUA - Chile (Paris, 19:00), Grupa F
Luni 17 iunie
China - Spania (Le Havre, 19:00), Grupa B
Africa de Sud - Germania (Montpellier, 19:00), Grupa B
Nigeria - Franţa (Rennes, 22:00), Grupa A
Coreea de Sud - Norvegia (Reims, 22:00), Grupa A
Marţi 18 iunie
Jamaica - Australia (Grenoble, 22:00), Grupa C
Italia - Brazilia (Valenciennes, 22:00), Grupa C
Miercuri 19 iunie
Japonia - Anglia (Nisa, 22:00), Grupa D
Scoţia - Argentina (Paris, 22:00), Grupa D
Joi 20 iunie
Camerun - Noua Zeelandă (Montpellier, 19:00), Grupa E
Olanda - Canada (Reims, 19:00), Grupa E
Suedia - SUA (Le Havre, 22:00), Grupa F
Thailanda - Chile (Rennes, 22:00), Grupa F
OPTIMI DE FINALĂ
Sâmbătă 22 iunie
1. câştigătoarea Grupei B - echipa de pe locul al treilea în Grupa A/C/D (Grenoble, 18:30)
2. locul 2 în Grupa A - locul 2 în Grupa C (Nisa, 22:00)
Duminică 23 iunie
3. câştigătoarea Grupei D - echipa de pe locul al treilea în Grupa B/E/F (Valenciennes, 18:30)
4. câştigătoarea Grupei A - echipa de pe locul al treilea în Grupa C/D/E (Le Havre, 22:00)
Luni 24 iunie
5. locul 2 în Grupa B - câştigătoarea Grupei F (Reims, 19:00)
6. locul 2 în Grupa F - locul doi în Grupa E (Paris, 22:00)
Marţi 25 iunie
7. câştigătoarea Grupei C - echipa de pe locul al treilea în Grupa A/B/F (Montpellier, 19:00)
8. câştigătoarea Grupei E - locul 2 în Grupa D (Rennes, 22:00)
SFERTURI DE FINALĂ
Joi 27 iunie
câştigătoarea optimii 2 - câştigătoarea optimii 3 (Le Havre, 22:00)
Vineri 28 iunie
câştigătoarea optimii 4 - câştigătoarea optimii 5 (Paris, 22:00)
Sâmbătă 29 iunie
câştigătoarea optimii 7 - câştigătoarea optimii 8 (Valenciennes, 16:00)
câştigătoarea optimii 1 - câştigătoarea optimii 6 (Rennes, 19:30)
SEMIFINALE
Marţi 2 iulie
câştigătoarea sfert 1 - câştigătoarea sfert 2 (Lyon, 22:00)
Miercuri 3 iulie
câştigătoarea sfert 3 - câştigătoarea sfert 4 (Lyon, 22:00)
MECIUL PENTRU LOCUL 3
Sâmbătă 6 iulie
învinsa din prima semifinală - învinsa din semifinala 2 (Nisa, 18:00)
FINALA
Duminică 7 iulie
câştigătoarea primei semifinale - câştigătoarea semifinalei 2 (Lyon, 18:00)