Fotbal: Messi a reuşit o ”dublă” pentru Barcelona în partida cu Valladolid (5-1)

Starul argentinian Lionel Messi a condus-o pe FC Barcelona la victorie în partida câştigată pe teren propriu, cu 5-1, în faţa formaţiei Valladolid, marţi seara, în cadrul etapei a 11-a a campionatului de fotbal al Spaniei, informeazã AGERPRES.
Messi a marcat de două ori pe parcursul jocului de pe Camp Nou, mai întâi în minutul 34, când a transformat impecabil o lovitură liberă, iar apoi în minutul 75, oferind totodată şi două pase decisive, la reuşitele lui Arturo Vidal (29) şi Luis Suarez (77). Celelalte goluri au fost marcate de Clement Lenglet (2) pentru gazde, respectiv Kiko Olivas (15).
De menţionat că Lionel Messi a reuşit marţi al 50-lea gol din cariera sa din lovitură liberă (44 pentru Barca şi 6 pentru naţionala Argentinei).
În urma acestui succes, FC Barcelona a urcat provizoriu pe primul loc al clasamentului, însă Granada poate reveni în frunte dacă va câştiga meciul cu Getafe, programat joi.
În celălalt meci din Primera Division programat marţi, Atletico Madrid a remizat în deplasare, 1-1, cu Deportivo Alaves. Madrilenii au deschis scorul în minutul 70, prin Alvaro Morata, aflat la cel de-al treilea meci consecutive în care reuşeşte să înscrie. Gazdele au restabilit egalitatea graţie reuşitei lui Lucas Perez (83).
Miercuri au loc partidele Real Sociedad - Levante, Valencia - FC Sevilla, Athletci Bilbao - Espanyol Barcelona, Betis Sevilla - Celta Vigo şi Real Madrid - Leganes, în timp ce joi se dispută meciurile Mallorca - Osasuna, Eibar - Villarreal şi Getafe - Granada.
Clasament: 1. FC Barcelona, 22 puncte, 2. Granada, 20 puncte, 3. Atletico Madrid, 20 puncte, 4. Real Sociedad, 19 puncte, 5. FC Sevilla, 19 puncte, 6. Real Madrid, 18 puncte, etc.