Fotbal: Real Madrid a revenit pe locul secund în Primera Division

Echipa de fotbal Real Madrid, campioana en titre a Spaniei, a învins pe teren propriu, cu 2-0, formaţia Getafe, într-o partidă restanţă contând pentru prima etapă a sezonului din La Liga, disputată miercuri seara cu porţile închise, pe stadionul Alfredo Di Stefano, informeazã AGERPRES.
Atacantul francez Karim Benzema a deschis scorul în repriza secundă (60), ajungând la 11 goluri marcate de la debutul actualei ediţii a ligii spaniole. Real şi-a majorat avantajul şase minute mai târziu, printr-un alt francez, Ferland Mendy.
În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe locul secund în clasament, apropiindu-se la cinci puncte de liderul Atletico Madrid, care are însă două meciuri mai puţin disputate.
Pe 24 februarie, elevii antrenorului Zinedine Zidane se vor deplasa în Italia pentru partida cu Atalanta Bergamo, din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.