Fotbal: Real Madrid, noul lider al campionatului Spaniei

Echipa Real Madrid a urcat pe prima poziţie a clasamentului campionatului de fotbal al Spaniei după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Real Sociedad, într-o partidă din cadrul celei de-a 30-a etape a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată duminică seara, informeazã AGERPRES.
Madrilenii au deschis scorul după pauză, prin Sergio Ramos, care a transformat un penalty obţinut de brazilianul Vinicius (50), însă căpitanul Realului, a fost înlocuit cinci minute mai târziu, din cauza unei accidentări.
De menţionat că Sergio Ramos (34 ani, 170 de selecţii în reprezentativa Spaniei), a devenit cu această ocazie fundaşul cu cele mai multe goluri marcate în istoria Ligii spaniole (68), depăşindu-l pe olandezul Ronald Koeman (67).
Oaspeţii şi-au majorat avantajul prin francezul Karim Benzema (70), bascii reuşind să înscrie golul de onoare în finalul jocului, prin Mikel Merino (83).
În urma acestui succes, Real Madrid a urcat în fotoliul de lider în Primera Division, profitând de pasul greşit al rivalei FC Barcelona. ţinută în şah pe terenul lui FC Sevilla (0-0).
Rezultate:
Vineri
Granada - Villarreal 0-1
A marcat: Gerard Moreno (11).
Mallorca - Leganes 1-1
Au marcat: Salva Sevilla (9), respectiv Oscar Rodriguez (87).
FC Sevilla - FC Barcelona 0-0
Sâmbătă
Espanyol Barcelona - Levante 1-3
Au marcat: D. Lopez (28), respectiv Mayoral (14), Bardhi (67), Pedrosa (87 - autogol).
Athletic Bilbao - Betis Sevilla 1-0
A marcat: Inigo Martinez Berridi (7).
Getafe - Eibar 1-1
Au marcat: Etebo (30), respectiv Charles (45+6).
Atletico Madrid - Valladolid 1-0
A marcat: Vitolo (81).
Duminică
Celta Vigo - Alaves 6-0
Au marcat: Murillo (14), Aspas (21 - penalty), Rafinha (40, 41), Nolito (78 - penalty), Santi Mina (86).
Valencia - Osasuna 2-0
Au marcat: Guedes (12), Rodrigo (35).
Real Sociedad - Real Madrid 1-2
Au marcat: M. Merino (83), respectiv Sergio Ramos (50 - penalty), Benzema (70).
Primele locuri în clasament sunt ocupate de Real Madrid şi FC Barcelona, cu câte 65 puncte, urmate de Atletico Madrid şi FC Sevilla, ambele cu câte 52 puncte, Getafe, 48 puncte, etc.