Fotbal: Real Madrid, ţinută în şah pe teren propriu de Real Sociedad (1-1)

Real Madrid, campioana en titre a Spaniei, a obţinut in extremis un rezultat de egalitate pe teren propriu în faţa formaţiei Real Sociedad (1-1), în ultimul meci al etapei a 25-a din Primera Division, disputat luni seara, informeazã AGERPRES.
Elevii antrenorului Zinedine Zidane au dominat cu autoritate prima repriză, fără să reuşească însă să înscrie. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, după pauză, prin Cristian Portu, care l-a învins pe portarul Thibaut Courtois cu o lovitură de cap (55).
Gazdele au restabilit egalitatea cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar de joc, prin brazilianul Vinicius, care a trimis mingea în plasă cu un şut din interiorul careului (89).
Real Madrid a pierdut astfel două puncte importante în lupta pentru titlu, aflându-se acum la cinci lungimi de liderul Atletico Madrid, pe care îl va înfrunta duminică.