Fotbal – Spania: Atletico Madrid, eliminată din Cupa Regelui de o echipă de liga a doua

Atletico Madrid a fost eliminată joi seară, în 16-imile Cupei Regelui, de modesta echipă din eşalonul al 2-lea, CD Leonesa, după ce a pierdut cu 2-1 după prelungiri, în ciuda faptului că echipa din La Liga a avut pe teren un 11 cu aproape toţi jucătorii de bază, informeazã AGERPRES.
Angel Correa a deschis scorul pentru madrileni în repriza a doua, însă Julen Castenada a readus egalitatea în ultimele minute ale partidei. În prelungiri, deşi antrenorul Diego Simeone l-a introdus şi pe Rodrigo Riquelme, cei care au marcat au fost gazdele, prin Sergio Benito Crujera, care a reuşit golul victoriei ce a declanşat o adevărata fiesta în tribune.
Într-un meci disputat marţi, Sevilla FC, viitoarea adversară a CFR Cluj în 16-imile Europa League, s-a calificat în runda următoare după ce s-a impus cu 3-1 în faţa celor de la Levante.
Rezultate complete din 16-imile Cupei Regelui:
Marţi:
Huelva (D3) - Osasuna 2 - 3 (după prelungiri)
Real Zaragoza (D2) - Mallorca 3 - 1
Sevilla FC - Levante 3 - 1
Miercuri:
UD Ibiza (D3) - FC Barcelona 1 - 2
Elche (D2) - Athletic Bilbao 1 - 1, 4 - 5 (după lovituri de departajare)
Badalone (D3) - Granada 1 - 3 (după prelungiri)
Ebro (D3) - Leganes 0 - 1
Mirandes (D2) - Celta Vigo 2 - 1 (după prelungiri)
Cultural Leonesa - Atletico Madrid 2 - 1 (după prelungiri)
CD Badajoz (D3) - Eibar 3 - 1
Rayo Vallecano (D2) - Betis Sevilla 2 - 2, 4 - 2 (după lovituri de departajare).