Fotbal: Spania, Portugalia, Elveţia și Cehia, în aceeaşi grupă în Liga Naţiunilor

Italia, campioana europeană en titre, Germania şi Anglia, vicecampioana continentală, au fost repartizate în Grupa a 3-a din Liga A a Ligii Naţiunilor la fotbal, ediţia 20220-2023, alături de Ungaria, în urma tragerii la sorţi efectuate joi seara, la Nyon (Elveţia), informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Franţa, campioana mondială en titre şi deţinătoarea trofeului în Liga Naţiunilor, va evolua în Grupa 1, alături de Danemarca, Croaţia şi Austria.
Spania şi Portugalia (câştigătoarea primei ediţii a competiţiei) au fost trimise în Grupa a 2-a, din care mai fac parte Elveţia şi Cehia.
Alte două vecine, Belgia şi Olanda, se află în Grupa a 3-a, alături de Polonia şi Ţara Galilor.
Şi Liga B are o grupă de foc, cu Suedia, Norvegia şi Serbia, dar şi Slovenia.
Meciurile vor avea loc în trei ferestre internaţionale a câte două partide, în perioada 2-8 iunie 2022, 8-14 iunie 2022, respectiv 22-27 septembrie 2022.
Turneul final (Liga A) va avea loc în perioada 14-18 iunie 2023, semifinalele fiind programate pe 14 şi 15 iunie, iar finala mică şi finala pe 18 iunie.
Meciurile de baraj vor avea loc, tur - retur, pe 21-23, respectiv 24-26 martie 2024.
Componenţa grupelor:
Liga A
Grupa 1: Franţa, Danemarca, Croaţia, Austria;
Grupa B: Spania, Portugalia, Elveţia, Cehia;
Grupa C: Italia, Germania, Anglia, Ungaria;
Grupa D: Belgia, Olanda, Polonia, Ţara Galilor.
Liga B:
Grupa 1: Ucraina, Scoţia, Irlanda, Armenia;
Grupa 2: Islanda, Rusia, Israel, Albania;
Grupa 3: Bosnia-Herţegovina, Finlanda, România, Muntenegru;
Grupa 4: Suedia, Norvegia, Serbia, Slovenia.
Liga C
Grupa 1: Turcia, Luxemburg, Lituania, Feroe;
Grupa 2: Irlanda de Nord, Grecia, Kosovo, Cipru/Estonia;
Grupa 3: Slovacia, Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan/R. Moldova;
Grupa 4: Bulgaria, Macedonia de Nord, Georgia, Gibraltar.
Liga D
Grupa 1: Liechtenstein, Andorra, Kazahstan/R. Moldova, Letonia;
Grupa 2: San Marino, Cipru/Estonia, Malta.
Sursa: www.agerpres.ro