Handbal feminin: CSM Bucureşti a obţinut o victorie la limită la Buzău

CSM Bucureşti a învins-o pe SCM Gloria Buzău cu scorul de 28-27 (14-15), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, informeazã AGERPRES.
Gloria a dominat prima repriză şi a condus la o diferenţă de trei goluri, 9-6, iar la pauză avantajul a fost de un gol, 15-14.
Vicecampioana s-a desprins în ultimul sfert de oră, când a avut 26-22 şi 28-24, dar Gloria a înscris ultimele trei goluri ale partidei.
Cristina Neagu a înscris 7 goluri pentru CSMB, Elizabeth Omoregie 5, Itana Grbic 5, Andrea Lekic 4, Andrea Klikovac 4, Dragana Cvijic 2, Iulia Curea 1.
Golurile Gloriei au fost reuşite de Ana Maria Iuganu 9, Raluca Petruş 7, Ana Maria Simion 2, Carmen Stoleru 2, Alexandra Gavrilă 2, Alina Ilie 2, Marija Petrovic 2, Andreea Mărginean 1.
SCM Râmnicu Vâlcea ocupă primul loc, cu 37 puncte (14 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 36 puncte (14 j), SCM Gloria Buzău, 26 p (14 j), CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 24 p (12 j), CS Minaur Baia Mare, 22 p (12 j), etc.