Handbal feminin: Favoritele s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Favoritele s-au impus, marţi, la Bistriţa, în meciurile din optimile de finală ale Cupa României la handbal feminin, ediţia 2020-2021, informeazã AGERPRES.
Campioana CSM Bucureşti a învins echipa gazdă, Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, cu scorul de 29-21 (14-9), având în Cristina Neagu cea mai bună marcatoare (9 goluri). Carmen Martin a contribuit cu 6, iar Ema Ramusovic cu 4. Jovana Kovacevic (7 goluri) s-a remarcat de la Gloria.
Vicecampioana Minaur Baia Mare a trecut de CSM Slatina cu 28-25 (14-13), Ana Maria Tănasie reuşit 7 goluri, iar Cristina Laslo 6.
SCM Râmnicu Vâlcea, medaliată cu bronz în campionatul trecut, a învins-o fără drept de apel pe SCM Craiova, cu 34-25
(19-11). Mireya Gonzalez a marcat 8 goluri, iar Asma Elghoui şi Zeljka Nikolic, câte 7.
Cel mai interesant meci a fost cel dintre Măgura Cisnădie şi HC Dunărea Brăila, care s-a decis la aruncările de la 7 metri.
Dunărea a avut 13-12 la pauză, la final scorul a fost 25-25, iar la aruncările de departajare brăilencele s-au impus, câştigând cu 31-30. Marina Dmitrovic (ex-Brăila) a fost cea mai bună marcatoare a echipei din Cisnădie, cu 10 goluri. De la Dunărea s-au remarcat Aneta Udriştioiu şi Ana Paula Rodrigues Belo, cu 7 goluri fiecare.
Celelalte echipei calificare în sferturi sunt Gloria Buzău, HC Zalău şi CSU Ştiinţa Bucureşti:
Dacia Mioveni - SCM Gloria Buzău 24-30 (10-15)
HC Zalău - U Cluj-Napoca 30-22 (17-6)
CSM Deva - CSU Ştiinţa Bucureşti 18-25 (9-13)