Handbal masculin: Dinamo, victorioasă în grupele Ligii Campionilor

CS Dinamo București a învins formația ucraineană Motor Zaporoje cu scorul de 35-31 (15-13), joi, în Șoseaua Ștefan cel Mare, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, informează AGERPRES.
Dinamo a bifat astfel a doua sa victorie din istorie în grupele EHF Champions League, după una reușită în 2005 cu Tatran Presov.
Echipa lui Eliodor Voica, după ce a ratat victoria în prima etapă la Holstebro în ultima secundă, a avut un început de meci mai dificil, fiind condusă cu 3-1, 7-5, 9-6, 11-8 și 13-9 (min. 23), dar finalul primei reprize a fost dominat clar de dinamoviști, care au marcat șase goluri consecutive și au intrat la pauză în avantaj, 15-13.
Dinamo s-a desprins la patru goluri, 23-19 (40), după care oaspeții s-au apropiat la un gol (25-25, 26-25), însă trei goluri consecutive au adus-o echipa din Ștefan cel Mare aproape de succes. Dinamo s-a impus în cele din urmă cu 35-31.
Pentru Dinamo au marcat Jakov Vrankovic 8 goluri, Sajad Esteki 7, Ciprian Șandru 6, Allahkaram Esteki 4, Mihai Asoltanei 4, Pierre Yves Ragot 2, Seyed Alireza Mousavi 2, Dan Savenco 1, Liviu Mironescu 1.
Golurile oaspeților au fost reușite de Igor Soroka 8, Serghei Șelmenko 7, Aidenas Malasinskas 7, Iuri Kubatko 3, Stanislav Jukov 2, Evgheni Buinenko 1, Dmitro Gunko 1, Artem Kozakevici 1, Gleb Kalaraș 1.
Dinamo este lider în clasament, cu 3 puncte, înaintea meciurilor ABC/UMinho — TTH Holstebro și HBC Nantes — Beșiktaș Mogaz HT Istanbul, programate pe 1 octombrie.
Următorul meci al campioanei României va avea loc pe 9 octombrie, tot acasă, cu Beșiktaș.