Handbal masculin: România, învinsă acasă de Suedia, în preliminariile EURO 2022

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Suediei cu scorul de 31-23 (14-7), miercuri seara, la Sibiu, într-un meci din Grupa a 8-a din faza secundă a preliminariilor Campionatul European - EHF EURO 2022, informeazã AGERPRES.
Vicecampioana mondială s-a impus la o diferenţă de opt goluri, ecart stabilit în mare măsură încă din prima repriză.
După un început echilibrat, 3-3 (min. 9), scandinavii au marcat opt goluri la rând şi s-au desprins pe tabelă, 3-11 (22). Dacă la pauză, Suedia a avut 14-7, în repriza secundă şi-a mărit avansul la 13 goluri, 24-11 (min. 42). Tricolorii au redus din diferenţă, însă victoria oaspeţilor (23-31) nu a fost pusă sub semnul întrebării niciun moment.
De remarcat că România a pierdut meciul tur la doar trei goluri, 30-33, în noiembrie, la Partille.
Pentru formaţia antrenată de Rareş Fortuneanu au marcat Javier Humet Gaminde 6 goluri, Călin Căbuţ 3, Andrei Buzle 3, Mihai Asoltanei 6, Adrian Rotaru 2, Răzvan Gavriloaia 1, Gabriel Dumitriu 1, Nicuşor Negru 1.
Golurile nordicilor au fost înscrise de Niclas Ekberg 7, Hampus Wanne 5, Albin Lagergren 4, Fredric Pettersson 4, Lukas Sandell 3, Jim Gottfridsson 2, Daniel Pettersson 2, Lucas Pellas 1, Anton Lindskog 1, Andreas Palicka (portar) 1, Felix Claar 1.
Meciul a fost arbitrat de sârbii Marko Boricic şi Dejan Markovic, iar delegat EHF a fost Nicolae Vizitiu (Rep. Moldova).
Suedia ocupă primul loc, cu 8 puncte (4 jocuri), urmată de România, 3 puncte (5 j), Kosovo, 3 p (4 j), Muntenegru, 2 p (3 j).
Miercuri are loc şi partida Kosovo - Muntenegru, vineri se joacă meciul Muntenegru - Suedia, iar în data de 2 mai sunt programate meciurile Muntenegru - România şi Suedia - Kosovo.
Campionatul European din 2022 va fi cel de-al doilea cu 24 de participante. Campioana en titre, Spania, şi vicecampioana Croaţia sunt deja calificate, la fel şi gazdele Ungaria şi Slovacia. Primele două echipe din fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea se vor califica la turneul final.
Ultima participare a naţionalei României la un Campionat European a fost în 1996, la ediţia organizată de Spania, la care prima reprezentativă a încheiat pe poziţia a noua.