Handbal masculin: Spania şi Danemarca au obţinut victorii importante la Mondialul din Egipt

Selecţionatele Spaniei, campioana europeană, şi Danemarcei, campioana mondială, au obţinut victorii importante în derby-urile cu Germania, respectiv Qatar, joi, la Campionatul Mondial de handbal masculin din Egipt, fapt care le-a adus mai aproape de sferturile de finală, informeazã AGERPRES.
Ibericii au început cu stângul competiţia, 29-29 cu Brazilia, dar au crescut de la meci la meci şi au câştigat cu 32-28 în faţa unei echipe a Germaniei private de trei dintre campionii Europei, THW Kiel, Hendrik Pekeler, Patrick Wiencek şi Steffen Weinhold, care au ales să nu facă deplasarea în Egipt.
Angel Fernandez Perez a marcat 6 goluri pentru spanioli, iar Alex Dujshebaev şi Ferran Sole au reuşit câte 5. Timo Kastening, cu 7 goluri, şi Kai Hafner, 6 reuşite, s-au remarcat din echipa Germaniei, care a ieşit din cursa pentru sferturi.
În altă grupă, Danemarca, deţinătoarea titlului, a câştigat clar în faţa Qatarului, vicecampioana mondială din 2015, scor 32-23.