Înot: David Popovici, campion naţional la 100 m liber

Sportivul David Popovici a câştigat titlul în proba de 100 m spate, miercuri, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin olimpic, găzduite de Bacău, cu timpul de 48 sec 50/100, informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Campion european la 200 m liber, Popovici a fost urmat în clasamentul final de Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti), 50 sec 36/100, şi de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), 50 sec 52/100.
CSA Steaua a câştigat nu mai puţin de patru titluri, la 400 m liber feminin (Maysa Raţiu), 800 m liber masculin (Vlad Ştefan Stancu), ştafetă 4x100 m liber feminin (Maysa Raţiu, Sara Natalie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) şi masculin (Dragoş Ghile, Antonio Andrei Costroj, Vlad Ştefan Stancu, Constantin George Alexandru Stoica).
Rezultatele finalelor de miercuri:
FEMININ
50 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:32:69
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 00:33:96
3. Sara Julia Fabian (CS Olimpia Bucureşti) 00:34:25
100 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 01:04:39
2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 01:04:58
3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 01:06:59
400 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:23:31
2. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 04:27:38
3. Eva Maria Paraschiv (ACS Atena Sport Club Constanţa) 04:33:20
200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:17:28
2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:19:88
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 02:22:05
ştafetă 4x100 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Maysa Raţiu, Sara Natalie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) 03:59:86
2. CSA Steaua Bucureşti (Delia Elena Ostafi, Maria Verciuc, Ana Maria Sibişeanu, Diana Gabriela Stiger) 04:01:86
3. CS Olimpia Bucureşti (Irina Ana Preda, Sara Julia Fabian, Ana Irina Constantinescu, Maria Florentina Oprea) 04:07:26
MASCULIN
50 m fluture

1. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:24:55
2. Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua Bucureşti) 00:24:57
3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:24:60
200 m spate
1. Alexandru Constantinescu (CS Olimpia Bucureşti) 02:04:57
2. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 02:04:67
3. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:05:25
100 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:48:50
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:50:36
3. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:50:52
200 m bras
1. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 02:19:42
2. Mihai Iacob (CSM Piteşti) 02:20:91
3. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:21:30
800 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 08:00:35
2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 08:24:96
3. Bogdan Alexandru Ştefănescu (CSM Corona Braşov) 08:29:28
ştafetă 4x100 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Dragoş Ghile, Antonio Andrei Costroj, Vlad Ştefan Stancu, Constantin George Alexandru Stoica) 03:26:00
2. SCM Bacău (Ştefan Cozma, Robert Adam, Iustin Teodor Mistireanu, Dragoş Bălăiţă) 03:33:99
3. CSM Bucureşti (David Andrei Mihai, Tobias George Dumitrache, Petre Cristian Culea, Andrei Mircea Anghel) 03:34:87
Integral pe www.agerpres.ro
SURSA: AGERPRES