Înot: Două recorduri de juniori, în ziua a doua a Internaționalelor României

Ziua a doua a Campionatelor Internaționale de înot ale României, găzduite de Complexul Sportiv Dinamo din București, a consemnat două noi recorduri naționale de juniori, informează AGERPRES.
Ana Dascăl a reușit un record național de junioare (14 ani) la 100 m liber feminin, 56 sec 66/100, cu care a câștigat medalia de aur, potrivit site-ului Federației Române de Natație și Pentatlon Modern. Pe locul al doilea s-a clasat Amel Melih (Algeria), în 57 sec 57/100, iar a treia a fost Victorița Alexa Bogdăneci (CSU Pitești), 58 sec 49/100.
Daniel Martin a reușit un record național la categoria 16 ani în proba de 200 m fluture, cu timpul de 2 min 03 sec 17/100, cu care a ocupat locul al doilea, Medalia de aur a fost adjudecată de Alexandru Coci, în 2 min 01 sec 05/100, iar pe locul al treilea s-a clasat Andrei Rusen, în 2 min 06 sec 40/100.
Bilanțul înotătorilor români a fost joi de 58 de medalii, din care 19 de aur, 19 de argint și 20 de bronz. În total, în cele doua zile de competiție, înotătorii români cu cucerit 98 de medalii, din care 31 de aur, 33 de argint și 34 de bronz (seniori și juniori).
ștafetă 4x200 m liber
1. CS Olimpia București (Sergiu Denis Deznan, Andrei Tiberiu Grigore, Paul Andrei Roșioru, Radu Duican) 07:46,47
2. LPS Baia Mare (Alexandru Richard Szilagyi, Andrei Ungur, Florin Coste, Mihai Nas) 07:53,02
3. CSU Pitești (Alexandru Costel Bădeață, Alexandru Vasile Ancuța, Gheorghe Cristian Tătar, George Eduard Barbu) 08:02,88