Înot: Florina Alexandra Ilie, nou record național la 50 m bras

Florina Alexandra Ilie (CSU Pitești) a stabilit un nou record național în proba de 50 m bras, joi, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin de 25 m de la Hunedoara, cu timpul de 32 sec 09/100, informează AGERPRES.
Fosta performanță, 32 sec 18/100, îi aparținea din 26 noiembrie anul trecut și fusese stabilită tot la Hunedoara.
Florina Ilie a fost urmată în clasament de colega sa Adelina Elena Buzdugan, 34 sec 29/100, și de Alina Perju (CSȘ Hunedoara), 34 sec 30/100.
Alți performeri ai zilei inaugurale au fost Robert Andrei Glință (CSU Cluj), cu trei titluri naționale, la 200 m spate, 200 m mixt și ștafetă 4x50 m liber, precum și Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua), triplă campioană, la 400 m liber, 200 m mixt și ștafetă 4x50 m liber.
Alte rezultate din prima zi: 
MASCULIN 
50 m fluture 
1. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 00:24:34
2. Alin Coste (CSU Cluj) 00:24:55
3. Marius Radu (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:24:56
200 m spate 
1. Robert Andrei Glință (CSU Cluj) 01:57:83
2. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 02:01:04
3. Alexandru Costel Bădeață (CSU Pitești) 02:01:93
100 m liber 
1. Alin Coste (CSU Cluj) 00:48:97
2. Alin Alexandru Artimon (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:50:44
3. Andrei Răzvan Grădinaru (CS Farul Constanța) 00:51:42
200 m mixt 
1. Robert Andrei Glință (CSU Cluj) 02:00:98
2. Andrei Tiberiu Grigore (CS Olimpia București) 02:03:24
3. Andrei Rusen (Liceul cu Program Sportiv Emil Racoviță) 02:05:43
ștafetă 4x50 m liber 
1. CSU Cluj (Robert Andrei Glință, Alin Coste, Andrei Pleșan, George Adrian Rațiu) 01:31:76
2. CS Știința Municipal Bacău 2010 (Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Alexandru Artimon, Rareș Andrei Drugă) 01:32:56
3. CSU Pitești (Alexandru Vasile Ancuța, Ștefan Daniel Gheorghe, Gheorghe Cristian Tătar, Vlăduț Alexandru Pătru) 01:33:80
FEMININ 
100 m spate 
1. Carina Bianca Macavei (CSU Cluj) 01:01:42
2. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 01:04:09
3. Raluca Mera (CSȘ Hunedoara) 01:04:68
400 m liber 
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 04:19:26
2. Kristina Maria Schneider (CSM Brașov) 04:20:31
3. Alexandra Bogdăneci (CSU Pitești) 04:21:32
200 m mixt 
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 02:18:60
2. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 02:21:62
3. Beatrice Sabina Bocan (CSU Cluj) 02:24:57
ștafetă 4x50 m liber 
1. CSA Steaua (Maria Claudia Gâdea, Gabriela Ioana Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Jasminne Anne Marie Ivan) 01:50:31
2. CSU Pitești (Alexandra Dobrin, Adelina Elena Buzdugan, Ana Maria Adela Prioteasa, Alexandra Bogdăneci) 01:50:74
3. CS Dinamo (Meg Lidia Guias, Rebecca Maria Pojar, Daniela Benea, Ionela Cozma) 01:50:83