Înot: Florina Ilie, nou record național de senioare la 50 m bras

Florina Alexandra Ilie (CSU Pitești) a stabilit un nou record național de senioare în proba de 50 m bras, joi, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin scurt (25 metri) pentru seniori, tineret și juniori de la Hunedoara.
Florina Ilie a fost cronometrată cu timpul de 32 sec 18/100, îmbunătățind performanța realizată în 2011, tot la Hunedoara, de colega sa de club Ioana Popa, 33 sec 25/100. Pe locul al doilea s-a clasat Andreea Puchiu (CSA Steaua), 33 sec 49/100, iar a treia a fost Adelina Elena Buzdugan (CSU Pitești), 34 sec 52/100.
Prima zi de competiție a consemnat nu mai puțin de opt noi recorduri naționale, dar și unul egalat, potrivit site-ului Federației Naționale de Natație și Pentatlon Modern.
La 100 metri liber masculin, Marius Radu a egalat recordul deținut de Norbert Trandafir din 2012, când acesta a înotat distanța în 48 sec 26/100. Restul recordurilor s-au înregistrat la juniori.
Alte rezultate din finalele seniorilor:
MASCULIN
50 m fluture
1. Marius Radu (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:23:84
2. Alexandru Coci (CSU Cluj) 00:24:34
3. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 00:24:62
200 m spate
1. Robert Andrei Glință (CSU Cluj) 01:58:01
2. Daniel Cristian Martin (CS Știința Municipal Bacău 2010) 01:59:42
3. Alexandru Costel Bădeață (CSU Pitești) 02:00:76
100 m liber
1. Marius Radu (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:48:26
2. Daniel Macovei (ACS Delfinul) 00:48:80
3. Norbert Trandafir (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:49:64
200 m mixt
1. Alexandru Coci (CSU Cluj) 02:02:16
2. Andrei Tiberiu Grigore (CS Olimpia) 02:03:38
3. Alexandru Costel Bădeață (CSU Pitești) 02:03:45
ștafetă 4x50 m liber
1. CSU Cluj (Robert Glință, Alexandru Coci, Alin Coste, Andrei Cristian Roman) 01:33:40
2. CSU Pitești (Alexandru Vasile Ancuța, Vlăduț Alexandru Pătru, Gheorghe Cristian Tătar, Ștefan Daniel Gheorghe) 01:33:76
3. CS Olimpia (Andrei Mircea Anghel, Paul Andrei Roșioru, Vlad Pațurcă, Radu Duican) 01:36:34
FEMININ
100 m spate
1. Cristina Andreea Nicolae (CSA Steaua) 01:03:07
2. Carina Bianca Macavei (CSU Cluj) 01:03:31
3. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 01:03:78
400 m liber
1. Ionela Cozma (CS Dinamo) 04:16:79
2. Simona Alexandra Savastița (CS Olimpia) 04:23:99
3. Victorița Alexa Bogdăneci (CSM Pitești) 04:24:94
200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 02:19:37
2. Beatrice Sabina Bocan (CSA Steaua) 02:22:75
3. Doris Pusztay (CS Municipal Baia Mare) 02:24:75
ștafetă 4x50 m liber
1. CS Dinamo (Adriana Corina Morar, Nicoleta Zboiu, Daniela Benea, Ionela Cozma) 01:48:76
2. CSA Steaua (Cristina Andreea Nicolae, Beatrice Sabina Bocan, Anamaria Beatrice Stoiciu, Andreea Puchiu) 01:49:76
3. LPS Baia Mare (Kristina Maria Schneider, Paula Reka Orzac, Melinda Balazs, Florina Lorena Bud) 01:51:47