Înot: Gabriela Gâdea şi George Raţiu, câte două titluri în prima zi a Campionatelor Naţionale în bazin scurt

Steliştii Gabriela Ioana Gâdea şi George Adrian Raţiu au cucerit fiecare câte două medalii de aur, joi, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, informeazã AGERPRES.
Gabriela Ioana Gâdea s-a impus la 100 m spate, dar şi cu ştafeta de 4x50 m liber a clubului.
George Adrian Raţiu a câştigat proba de 100 m liber, precum şi cu ştafeta de 4x50 m liber a clubului, iar la 50 m fluture s-a clasat pe locul al doilea.
La 200 m spate masculin victoria i-a revenit lui Robert Andrei Glinţă, urmat de Daniel Cristian Martin, care a câştigat titlul la 200 m mixt.
Rezultatele de joi:
FEMININ
50 m bras
1. Henrietta Fangli (Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureş) 00:32:66
2. Ingrid Huszar (Clubul Sportiv Crişul Oradea) 00:32:67
3. Andreea Ioana Popescu (Clubul Sportiv Municipal Arad) 00:32:95
100 m spate
1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:02:17
2. Emily Mărginean (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:03:24
3. Ioana Marin (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:03:65
400 m liber
1. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:19:43
2. Clara Andreea Spînu (Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti) 04:24:31
3. Simona Alexandra Savastiţa (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:25:77
200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 02:15:88
2. Maria Claudia Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:15:93
3. Emily Mărginean (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 02:19:14
ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua (Bianca Andreea Costea, Gabriela Ioana Gâdea, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Claudia Gâdea) 01:44:88
2. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Daria Maria Ioana, Andreea Ramona Drăgoi, Ioana Marin) 01:46:70
3. CSU Piteşti (Alexandra Dobrin, Cristina Georgeta Tătar, Sabrina Scărlătescu, Alexandra Bogdăneci) 01:48:59
MASCULIN
50 m fluture
1. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:23:32
2. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:23:82
3. Antonio Andrei Costroj (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:24:29
200 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 01:52:40
2. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:52:44
3. Gabriel Ioan Dumitrache (Colegiul Naţional Emil Racoviţă Bucureşti) 01:59:70
100 m liber
1. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:49:11
2. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:49:15
3. Vlad Paţurcă (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:49:87
200 m mixt
1. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:57:82
2. Mihai Gergely (Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca) 02:02:30
3. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:02:32
ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua (George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, David Popovici) 01:30:05
2. CSM Bucureşti (Vlad Paţurcă, Ionuţ Radu, Andrei Rusen, Paul Andrei Roşioru) 01:31:60
3. CSM Bacău (Daniel Cristian Martin, Alin Alexandru Artimon, Dragoş Alexandru Hrişcu, Rareş Andrei Drugă) 01:31:96