Înot: Maria Claudia Gâdea, la al treilea titlu naţional în bazin scurt

Sportiva Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) a câştigat al treilea său titlu la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
După ce a câştigat la 50 m bras şi ştafeta de 4x50 m liber, cu echipa CSA Steaua, Gâdea s-a impus miercuri şi la 100 m bras.
Doi înotători care au participat la JO de la Tokyo, Daniel Martin şi Bianca Andreea Costea, au obţinut şi ei victorii, la 100 m fluture, respectiv 50 m fluture.
Alte victorii au fost reuşite de Vlad Ştefan Stancu (200 m liber) şi Alexandra Dobrin (200 m spate), ambii participanţi la Europenele în bazin scurt de la Kazan.
Rezultatele finalelor de miercuri:
MASCULIN
50 m bras
1. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:28:41
2. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 00:28:62
3. Bogdan Andrei Caravan (CSU Reşiţa) 00:28:66
100 m fluture
1. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:52:31
2. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:52:56
3. Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua Bucureşti) 00:53:06
200 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 01:46:86
2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:48:37
3. Ştefan Cozma (SCM Bacău) 01:49:67
FEMININ
50 m fluture
1. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti) 00:27:19
2. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 00:27:65
3. Anastasia Maria Bako (CS Crişul Oradea) 00:27:98
200 m spate
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:12:82
2. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 02:15:42
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 02:18:54
100 m bras
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 01:09:59
2. Maria Verciuc (CSA Steaua Bucureşti) 01:11:30
3. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 01:11:35
Sursa: www.agerpres.ro