Înot: Noi titluri pentru surorile Gâdea, la Naţionalele în bazin scurt

Surorile Maria Claudia Gâdea şi Gabriela Ioana Gâdea, de la CSA Steaua, au cucerit noi titluri, duminică, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, informeazã AGERPRES.
Maria Claudia Gâdea s-a impus la 400 m mixt şi a mai obţinut un titlu cu ştafeta 4x50 m mixt. În zilele trecute, ea a mai cucerit titluri la ştafetă 4x50 m liber, 200 m bras, ştafetă mixtă 4x50 m mixt.
Gabriela Ioana Gâdea a ieşit victorioasă 200 m fluture, 50 m spate, dar şi la ştafetă 4x50 m mixt. Anterior a câştigat titluri la 100 m spate, cu ştafeta de 4x50 m liber a clubului, la 50 m fluture, ştafetă mixtă 4x50 m liber, 100 m mixt şi ştafetă mixtă 4x50 m mixt.
Maysa Raţiu s-a impus la 100 m liber, acesta fiind al patrulea său titlu de campioană, după cele de la 400 m liber, 50 m liber şi 200 m liber.
La 100 m spate masculin, victoria a revenit lui Robert Glinţă, urmat în clasament de Daniel Martin la doar o sutime de secundă.
Rezultate:
FEMININ
400 m mixt
1. Maria Claudia Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:45:57
2. Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 04:50:62
3. Andreea Ramona Drăgoi (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:55:00
100 m liber
1. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:55:85
2. Jasminne Anne Marie Ivan (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:57:19
3. Maria Verciuc (Renovatio Sport Club Bucureşti) 00:57:72
200 m fluture
1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:14:76
2. Alexandra Bogdaneci (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 02:15:19
3. Andreea Ramona Drăgoi (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:15:95
50 m spate
1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:28:78
2. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:29:63
3. Ioana Marin (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:30:09
ştafetă 4x50 m mixt
1.Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Jasminne Anne Marie Ivan) 01:56:12
2. Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Ioana Marin, Claudia Ioana Ţolea, Daria Maria Ioana, Maysa Raţiu) 01:59:99
3. Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Sabrina Scărlătescu, Alexandra Dobrin, Alexandra Bogdăneci, Cristina Georgeta Tătar) 02:00:95
MASCULIN
400 m liber
1. Bogdan Andrei Scarlat (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 03:52:66
2. Bogdan Mihai Petre (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 03:54:67
3. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 03:55:25
200 m bras
1. Mihai Iacob (Clubul Sportiv Municipal Piteşti) 02:13:54
2. Atila Abibula (Clubul Sportiv Farul Constanţa) 02:13:94
3. Sebastian Nicolae Tulea (Palatul Copiilor Constanţa) 02:17:57
100 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:51:17
2. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 00:51:18
3. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:54:24
50 m liber
1. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:21:95
2. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:22:21
3. Leon Stan (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:22:36
ştafetă 4x50 m mixt
1. Clubul Sportiv Municipal Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Matei Ioan Lemnaru, Leon Stan, Vlad Paţurcă) 01:39:63
2. Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Antonio Andrei Costroj, Liviu Alexandru Coman, George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica) 01:40:78
3. Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Bogdan Ionuţ Iordăchescu, Alexandru Costel Badeaţă, Alexandru Vasile Ancuţa, Vlăduţ Alexandru Pătru) 01:42:54